Глобальне зіткнення знищило наявний доти міжнародний порядок і створило новий, який зберігався донині.
Друга світова війна торкнулася українців повною мірою, принісши незліченні руйнування й смерті, але водночас й засвідчивши значний внесок нашого народу в перемогу над злом нацизму. Будучи найбільшою бездержавною нацією Європи, українці не мали змоги творити власний воєнний епос. Але участь приблизно восьми мільйонів наших земляків у боротьбі на боці антигітлерівської коаліції стала вагомим чинником, що привів до розгрому держав «осі».
Вогняний вал війни двічі прокотився українськими теренами, які стали полем битви двох тоталітарних режимів тогочасного світу — Третього райху та СРСР. «Україна в огні» — це не лише літературна метафора, а й прикра реальність епохи.
Опинившись між жорнами нацизму й комунізму, Україна постраждала від безпрецедентних за масштабами злочинних практик — масового винищення й депортацій цілих етносів, перетворення мільйонів людей на рабську силу, спалення населених пунктів. Війна забрала життя від восьми до десяти мільйонів наших співвітчизників, понад половина з яких були цивільними.
Німецько-радянська війна для мільйонів українців стала черговим крахом сподівань на незалежність. Проголошення в місті Львові 30 червня 1941 року Акта відновлення Української держави не принесло омріяної волі — лише чергові репресії з боку вже нового окупанта. У 1942—1943 роках відбуваються реорганізація збройної боротьби, спрямованої на відновлення незалежності України та формування Української повстанської армії, що прагнула реалізувати право українського народу на самовизначення. Визвольна боротьба воєнної та повоєнної доби стала важливою передумовою відновлення незалежності України в 1991 році.
Після війни цілі десятиліття українська історія Другої світової війни була спотворена радянською імперською ідеологією. Міфи «Великої Вітчизняної війни», тези про виключну роль росіян у розгромі нацизму транслювалися як на українську, так і на світову громадськість, щоб зрештою знайти своє сучасне втілення в загарбницькій політиці «русского міра».
Україна зустрічає 80-річчя завершення Другої світової в умовах російського вторгнення — найбільшої війни в Європі після 1945 року. Ще ніколи погляд на події минулого не був таким ясним, як нині. Нові обставини дають усвідомлення не лише важливості внеску попередніх поколінь у перемогу над нацизмом, а й необхідності вистояти, здолати його новітню форму — рашизм, захистити право на власну історію.
Тож до річниці завершення війни в Європі Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики й Національний музей історії України у Другій світовій війні ініціюють інформаційну кампанію «Наша Перемога: Україна у Другій світовій війні». Її мета — нагадати про основні події, факти й підсумки війни для України, акцентувати на значущості внеску українського народу в перемогу над нацизмом та її високій ціні для нашої країни.
Більше ілюстративних матеріалів можна буде знайти на ресурсах українського Парламенту, Комітету та музею.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.