13 травня 2025 року Верховна Рада України за результатами розгляду в першому читанні прийняла за основу проєкт закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав на землю власників об’єктів нерухомого майна, зруйнованих внаслідок бойових дій», (реєстр. № 13174 від 15.04.2025), поданий народними депутатами України Гайду О. В., Фроловим П. В. та ін.

Метою законопроєкту є захист прав та інтересів власників об’єктів нерухомого майна, зруйнованих внаслідок бойових дій.

Законопроєктом вносяться зміни до земельного законодавства, якими, зокрема, пропонується:

- встановити, що без проведення земельних торгів здійснюється продаж, передача у користування земельних ділянок державної, комунальної власності колишнім власникам будівель, споруд, що були зруйновані внаслідок бойових дій і були розташовані на таких земельних ділянках;

- дозволити протягом дії воєнного стану безоплатну передачу земельних ділянок державної, комунальної власності колишнім власникам зруйнованих об’єктів;

- встановити, що протягом дії воєнного стану та п’ять років з дня його припинення або скасування передача у власність, користування земельних ділянок власникам зруйнованих об’єктів, встановлення, зміна їх цільового призначення здійснюється без розроблення містобудівної документації за умови, що цільове призначення земельної ділянки буде визначено відповідно до призначення об’єкта нерухомого майна до його знищення.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.