У межах продовження двосторонньої співпраці між комітетами Комітетом Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики була проведена зустріч у режимі відеоконференції з депутатами Комітету Європейського парламенту з питань сільського господарства та сільського розвитку і координаторами AGRI.

З вітальним словом до учасників зустрічі звернулись голова Комітету Європарламенту Вероніка Вречіонова та голова Комітету Олександр Гайду.

Під час зустрічі обговорили гострі питання щодо майбутнього режиму торгівлі після завершення 5 червня 2025 року дії автономних торговельних заходів (АТЗ), впливу нових умов торгівлі на українських фермерів та забезпечення подальшого експорту аграрної продукції України, збереження Україною статусу гаранта продовольчої безпеки світу.

Народними депутатами України — членами Комітету було зазначено, що невизначеність щодо умов торгівлі після 5 червня вже нині створює ризики, зокрема європейські імпортери відмовляються від контрактів з Україною та переорієнтовуються на постачальників з третіх країн.

Голова Комітету Олександр Гайду підкреслив, що торгівля з Україною — це внесок у стабільність продовольчої безпеки Європи та світу. Український агросектор формує майже 60% валютної виручки від експорту, понад 15% ВВП та є одним із найбільших платників податків.

Тому відновлення мит або квот 2021 року може призвести до економічного удару у вигляді потенційної втрати валютної виручки до 3,3 млрд євро та падіння ВВП на 2,5% до кінця 2025 року, що матиме і загрозу обороноздатності України. Проте це може також мати негативний вплив на ринок ЄС, дестабілізуючи виробничий ланцюг та ціни на продукти від Балтії до Середземного моря.

Він також зазначив, що Верховна Рада України 16 квітня 2025 року прийняла Постанову «Про Звернення Верховної Ради України до Європейського парламенту, Європейської комісії, Ради Європейського Союзу, парламентів та урядів держав — членів Європейського Союзу...» щодо необхідності збереження автономних торговельних заходів (АТЗ) після 5 червня 2025 року.

Україна була й залишається одним із найбільш надійних постачальників агро-харчових товарів до ЄС, підтримуючи агро-продовольчі баланси Євросоюзу. Отже, сьогодні Україна з Європейським Союзом можуть спільно створити структурну частину світової продовольчої архітектури.

Також народні депутати України — члени Комітету зауважили, що приєднання українського аграрного сектору до ЄС — це виклик для обох сторін. Особливо на тлі змін у законодавстві, оновлення Спільної аграрної політики, адаптації програм підтримки, переходів і торговельних нюансів. Водночас створення самого Європейського Союзу було теж непростим.

Голова Комітету Олександр Гайду запропонував колегам з Комітету Європейського парламенту з питань сільського господарства та сільського розвитку створити Міжпарламентську платформу ЄС — Україна з питань сільського господарства. На такому «спільному майданчику» комітети зможуть обґрунтовано обговорювати та шукати взаємовигідні шляхи вирішення нагальних питань, як торгівельні відносини, розширення та налагодження співпраці в процес імплементації законодавства ЄС у межах переговорного процесу та сприяння процесу вступу України до Європейського Союзу.

Народні депутати України — члени Комітету висловили вдячність Європейському парламенту за непохитну підтримку України та співпрацю у запобіганні продовольчій кризі в країнах Європи та світу.

У зустрічі взяли участь заступник голови Комітету Сергій Рудик, голова підкомітету з питань адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу (acquis ЄС), виконання міжнародно-правових зобов’язань України у сфері європейської інтеграції Марина Нікітіна, народний депутат, член Комітету Сергій Лабазюк, керівник секретаріату Комітету Олександр Старинець, а також депутати Комітету Європейського парламенту Герберт Дорфман, Даріо Нарделла, Раффаель Станканеллі, Елсі Катайнен, Томас Вайтс, Іван Давид, Люк Мін Фланаган.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.