«Захисти себе і майбутнє України» — під таким гаслом пройшов Всеукраїнський тиждень планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я, а в його рамках — тренінги, тематичні зустрічі та акції більш як у тридцяти містах України.
Суспільство починається з родини: тут народжується й зростає дитина під татковим захистом та сонцем маминої ласки, ще й у веселому товаристві братів-сестер. Звідси виходять у великий світ сильні, мудрі й упевнені в собі люди. А потім так само впевнено і щасливо будують наступну ланку суспільства — свою власну. Це в ідеалі. Тож якщо ви мрієте про щасливі стосунки, бажаних і здорових дітей — дбайте про власне репродуктивне здоров’я з юності, плануйте цю сферу свого життя, бережіть себе і своїх коханих задля вашого майбутнього... Саме на цьому й наголошують фахівці Всеукраїнської коаліції з репродуктивного здоров’я та планування сім’ї.
Відповідальність за вчинки
Що таке репродуктивне здоров’я? Можливість повноцінно зачати, виносити та народити дитину. Щоб уникнути випадкового зачаття та абортів, варто бути в курсі сучасних ефективних методів контрацепції. Адже переривання вагітності може вкрай негативно вплинути на фізичний стан жінки або й призвести до безпліддя.
Відповідальне ставлення до стосунків має формуватися ще з підліткового віку. В Інтернеті, звісно, є все, але цю інформацію — про найголовніше — дитина має отримати саме від батька-матері. Важливо, щоб підліток не відчував тиску чи осуду з боку рідних і знав, що завжди може прийти за порадою або підтримкою.
Через відлуння радянського виховання деякі батьки ніяк не можуть усвідомити, що з дитиною необхідно говорити про це. Інакше вона шукатиме інформацію десь поза домом, а потім захоче спробувати те, до чого зовсім не готова. І такі експерименти можуть закінчитися невесело. Або ж інша крайність: коли молода особа, навпаки, через страх осуду близьких чи суспільства, закривається в собі, набуває психологічних проблем і панічно боїться стосунків. Отже, відверте спілкування з батьками — запорука особистого щастя людини в майбутньому.
Дружні до молоді
Підліток може самостійно звернутися до «Клінік, дружніх до молоді». Це некомерційні заклади, де молодь 14—24 років незалежно від місця реєстрації може безплатно проконсультуватися з особистих питань та одержати медико-соціальну допомогу. Клініки діють за принципами доброзичливості та довіри: жодного моралізаторства та осуду. «Ми приймаємо молодь із її проблемами чи запитаннями, намагаємося їх вирішити. Ніяких документів при оформленні не вимагаємо, тож підлітки можуть звертатися в клініку й анонімно», — пояснює завідувачка київської «Клініки, дружньої до молоді» Дарницького району Наталія БАЄВА.
У столиці таких закладів уже сім, загалом в Україні — понад сто. «Дружні до молоді» зазвичай є відділеннями дитячих Консультаційно-діагностичних центрів і діють за підтримки ЮНІСЕФ. Ідея таких клінік та перші з них з’явилися в Америці, потім поширилися в Європі. Вони були тісно пов’язані з місцями нічного відпочинку молоді. Наприклад, у барі за дверима без написів була кімната, де можна зробити тест на ВІЛ-СНІД, проконсультуватися з питань інтимного життя.
Наталя Германівна наголошує: «Важливою особливістю таких клінік є мультидисциплінарний підхід до вирішення проблем. Тут є спеціалісти різних сфер: лікар-психолог, гінеколог, уролог, дерматовенеролог. Тобто ми допомагаємо комплексно». Головне, щоб юнак чи дівчина хоча б уперше свідомо й без страху прийшли до «Дружньої».
Озброєні знаннями
«Статеві стосунки загалом дуже швидко молодшають. Останніми роками підлітки починають інтимне життя вже з 14—15 років. Тому й стає необхідною робота з молоддю у профілактичному плані», — продовжує Наталія Баєва.
Для цього, наприклад, у «Дружній» Дарницького району створено клуб «Для тебе». Тут молодь бере активну участь у круглих столах, інтерактивних семінарах, тренінгах. Ставши волонтером, можна долучитися до поширення інформації, в тому числі й щодо профілактики ВІЛ та статевих інфекцій. Проводяться також різноманітні заходи. Зокрема, в останні дні Тижня планування сім’ї відбулися акції під гаслами «Своє майбутнє варто планувати», «Ризикова поведінка — не твій вибір».
Поінформований — значить, озброєний. Отже, якщо на початку дорослого життя людина усвідомлюватиме: її здоров’я залежить насамперед від неї, — вона не боятиметься стосунків та некомфортних запитань і уникатиме того, що несе небажані наслідки. Психологи впевнені — обізнана молодь більш стабільна, щира та вірна у парі. І саме на базі таких взаємин і постають міцні союзи, де двоє прийматимуть помірковані рішення. А бажані й здорові діти роблять сім’ю щасливішою та міцнішою. Тож плануйте майбутнє, плануйте своє щастя!
Фотоетюд Юрія ПЕРЕБАЄВА.