Укр | Рус
Старший сержант продавав обладнання з "Булатів" У Рівному відкриють консультаційний Центр з органічного виробництва У Березному нетверезий водій утікав від поліцейських За порушення умов запобіжного заходу іноземка може опинитися під вартою ...А там двісті папуг В одній ДТП маршрутка і чотири авто За додатковий "тариф" доведеться відповідати На Рівненщині судитимуть вісьмох членів злочинного угруповання, які виготовили та збули наркотики на суму понад півмільйона гривень Катеринівка повертається до мирного життя Вшанували гетьмана Футбол. НСК «Олімпійський» буде закритий для підготовки до фіналу ЛЧ Житель міста Сарни приніс у поліцію бойову гранату На Рівненщині судитимуть 8 членів злочинного угрупування, які виготовили та збули наркотики на суму понад півмільйона гривень За тепло платили краще В дорогу снова закатывают миллионы
Загрузка...
Голосування
Чи задовольняє вас монетизація пільг на проїзд у транспорті?

Голосувати

Чи потрібно посилювати патріотичне виховання підростаючого покоління у навчальних закладах?

Голосувати
На головну
11.08.2017

Повернуті із забуття: архівні документи про видатних земляків

2017 рік став урожайним на ювілейні дати, знакові для історії нашої країни. Значна їх кількість пов’язана із державотворчими процесами в Україні, спричиненими революцією 1917—1921 рр. Важливе місце серед них посідає створення першого українського уряду — Генерального Секретаріату Української Центральної Ради, 100-ліття якого відзначали у червні.

 

Сторінка із закордонного паспорта державного діяча УНР Володимира Кушніра (із фондів ЦДАГО України).

 

До цієї події, продовжуючи цьогорічне започаткування — віртуальний інформаційний проект «До 100-річчя Української революції», Центральний державний архів громадських об’єднань України на своєму офіційному веб-сайті презентував другу частину виставки оцифрованих документів «Українська революція в особах». До уваги широкого загалу представлені документи громадсько-політичних, державних та військових діячів того періоду: Сергія Дельвіга, Дмитра Донцова, Дмитра Дорошенка, Сергія Єфремова, Миколи Капустянського, Юрія Колларда, Євгена Коновальця, Василя Короліва-Старого, Овксентія Корчак-Чепурківського, Федора Крижанівського, Володимира Кушніра, Володимира Леонтовича, В’ячеслава Липинського, Андрія Лівицького, Олександра Лотоцького. Серед документів, що в переважній більшості оприлюднені вперше, — листи, телеграми, особисті документи, автобіографії, творчі матеріали, протоколи партійних засідань, стенограми нарад, документи з архівних кримінальних справ. Вони висвітлюють сторінки біографії і відомих, і менш знаних персоналій доби національно-визвольних змагань. Серед останніх, зокрема, Овксентій Васильович Корчак-Чепурківський (1857—1947), який протягом грудня 1918 р. — лютого 1919 р. обіймав посаду міністра народного здоров’я і опікування уряду Директорії УНР. Як лікар-практик і вчений — представник земської санітарної медицини, академік О. Корчак-Чепурківський обґрунтував оптимальну основу санітарно-профілактичної служби в структурі земської медицини. Він розробив першу в Україні номенклатуру хвороб, що стала провісником сучасної міжнародної класифікації хвороб. Застосовані та розвинені ним методи медико-топографічного та історичного розгляду питань громадської медицини у взаємозв’язку з динамікою здоров’я населення сприяли удосконаленню соціально-гігієнічного аналізу.


Видатний науковець, ім’я якого було знаним і за кордоном, у 20-ті рр. ХХ століття зазнав переслідувань з боку радянської влади. В ніч на 17 серпня 1922 р. академік був заарештований за підозрою в антирадянській діяльності. У висновку по слідчій справі О. Корчак-Чепурківського, зокрема, йдеться: «Від моменту Жовтневого перевороту и до теперішнього часу він не тільки не змирився з існуючою у Росії протягом п’яти років робітничо-селянською владою, а й ні на один момент не припиняв своєї антирадянської діяльності, причому в моменти зовнішніх ускладнень для РРФСР він свою контрреволюційну діяльність посилював». Вироком по справі стало примусове виселення     О. Корчак-Чепурківського за межі радянської держави терміном на 3 роки.


Набагато трагічніше склалася доля Федора Івановича Крижанівського (1878—1938) — одного із фундаторів Української Центральної Ради, заступника Голови УЦР, члена Комітету УЦР. Протягом 1919—1921 рр. він обіймав посаду заступника голови правління Українського народного кооперативного банку. В радянський час був звинувачений у приналежності до українського націоналістичного підпілля і проведенні контрреволюційної роботи.

Вперше підданий арешту органами ДПУ в 1931 р., Ф. Крижанівський дістав покарання у вигляді заборони на проживання у 12 населених пунктах країни. Вдруге заарештований в пік «великого терору» у лютому 1938 р. за тим же звинуваченням. Після нетривалого «слідства», вже на початку квітня, був засуджений до розстрілу. Вирок виконано того ж місяця.


Ще однією жертвою радянської тоталітарної системи став Сергій Олександрович Єфремов (1876—1939) — один із творців Української Центральної Ради. Він увійшов в історію як борець за українську державність. У 1917 р. Український Національний Конгрес обрав його заступником Голови Центральної Ради. В червні того ж року, коли Центральна Рада обрала Генеральний Секретаріат як уряд України, Сергій Олександрович очолив секретаріат із міжнаціональних справ. Це було визнанням його багаторічної діяльності як політика. Разом з В. Винниченком С. Єфремов керував делегацією до Петербурга, яка вручила Тимчасовому уряду «Декларацію Української Центральної Ради» із вимогою визнання національно-територіальної автономії українських земель. Не полишав С. Єфремов і партійної роботи, очоливши Українську партію соціалістів-федералістів (так у 1917 р. стали називати себе члени Товариства українських поступовців). У часи Директорії УНР відійшов від активної політичної діяльності та повернувся до наукової роботи: протягом 1919—1921 рр. С. Єфремов був позаштатним академіком Української академії наук, академіком кафедри історії українського письменства історико-філологічного відділу УАН, головою кафедри історії українського письменства Всеукраїнської академії наук. У 1922—1923 рр. очолював Постійну комісію із видання пам’яток новітнього українського письменства, комісію для складання біографічного словника діячів України. Протягом 1922—1928 рр. обіймав посаду віце-президента ВУАН, був член господарської управи і фактично керував повсякденною роботою академії. Наприкінці 20-х рр. С. Єфремов потрапив у лещата радянської репресивної машини: у 1928 р. його звільнено з усіх посад, а в липні 1929 р. заарештовано за сфабрикованим звинуваченням в організації антирадянської контрреволюційної «Спілки визволення України». У квітні 1930 р. його засуджено до смертної кари, яку замінено 10 роками ув’язнення, з якого С. Єфремов уже не повернувся — за три місяці до закінчення терміну покарання, 10 березня 1939 р., він помер в одному із таборів заслання.


Оприлюднені документи дають усім, хто цікавиться історією власної держави, поштовх до глибокого і всебічного вивчення подій Української революції 1917—1921 рр., повертають із забуття імена тих, хто був причетний до становлення Української державності. Ознайомитися з віртуальним інформаційним проектом можна, завітавши на офіційну веб-сторінку ЦДАГО України у мережі Інтернет за адресою: http://cdago.gov.ua у рубриці, що має назву «До 100-річчя Української революції».


Ірина ЖУРЖА, завідувачка сектору Центрального державного архіву громадських об’єднань України, кандидат історичних наук.

Всі статті рубрики На головну