Її створення стало відповіддю на трагедії двох світових війн та прагненням побудувати мирну і демократичну Європу.

Метою Ради Європи є захист прав людини, демократії та верховенства права. Сьогодні вона об’єднує 46 держав. Україна стала членом Ради Європи 9 листопада 1995 року. Відтоді наша держава активно бере участь у всіх головних структурах організації — Парламентській асамблеї (ПАРЄ), Комітеті міністрів, Конгресі місцевих і регіональних влад. Українські громадяни також отримали право звертатися до Європейського суду з прав людини у разі порушення їхніх прав.

Членство в Раді Європи відіграло ключову роль у реформуванні українського законодавства, розвитку правозахисних інституцій, посиленні гарантій свободи слова та судової незалежності. У найтяжчі моменти сучасної історії, зокрема після 2014 року та повномасштабного вторгнення рф у 2022-му, Рада Європи послідовно підтримувала Україну, засуджувала агресію та вимагала дотримання міжнародного права.

Штаб-квартира Ради Європи розташована у Страсбурзі (Франція). Організація включає Комітет міністрів, Парламентську асамблею, Конгрес місцевих і регіональних влад та Європейський суд з прав людини. Саме цей суд став для мільйонів європейців — включно з українцями — символом справедливості та правового захисту.

З часу створення Рада Європи сприяла скасуванню смертної кари в більшості європейських країн, зміцненню демократичних інститутів, боротьбі з корупцією, расизмом і нетерпимістю.

Символічно, що лише за кілька днів після заснування Ради Європи — 9 травня 1950 року — була проголошена Декларація Шумана, яка поклала початок процесу європейської інтеграції. Ці дати — 5 і 9 травня — стали символами європейської єдності, свободи та спільної відповідальності за майбутнє континенту.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.