До всього, ця унікальна ініціатива органічно поєднала культуру із соціальною та освітньою сферами. Про це йшлося на презентації результатів проекту «МИ В ЕФІРІ плюс» в інформаційній агенції «Укрінформ».

Затребуване все, що надає нові можливості

106 дітей-переселенців зі Сходу України та АР Крим, дітей з інвалідністю, дітей-сиріт і напівсиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей із малозабезпечених і багатодітних сімей віком від 6 до 17 років із 15 населених пунктів України стали телеведучими 7 нових випусків циклу дитячих пізнавальних культурно-мистецьких телепрограм із перекладом українською жестовою мовою, що поширюватимуться засобами медійного простору. Розповідаючи про виконану учасниками роботу, керівник проекту «МИ В ЕФІРІ плюс», голова ГО «Веселка ТВ» Діна Ібрагімова наголосила, що все це стало можливим завдяки спільній співпраці партнерських організацій і використанню партисипативних методів роботи. 

«Мені пощастило долучитись до цього проекту, – ділиться своїми враженнями учениця Полтавської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Полтавської обласної ради Дарина Бойчук. - Я отримала задоволення, нові можливості та великий досвід і зрозуміла, що в кожного з нас є своя мрія, до якої треба прагнути, незважаючи на будь-які перепони, адже ми з вами можемо все». Дарина знає, про що каже: дівчина здійснила переклад жестовою мовою всіх телепрограм за проектом та стала першою в Україні дитиною-сурдоперекладачем аудіовізуального контенту для дітей.
 
Проект реалізується громадською організацією «Громадське дитяче інтернет-телебачення і радіо «Веселка TВ» спільно з громадською організацією «КримSOS» та благодійною організацією «Благодійний фонд «З теплом у серці» за підтримки Українського культурного фонду в рамках Програми «Культура плюс». 

Начальниця проектного відділу Українського культурного фонду Тетяна Лишневець наголосила, що телепрограми за проектом цілком справедливо можуть бути вмонтовані в освітній процес Нової української школи як додатковий навчальний компонент. «Адже «МИ В ЕФІРІ плюс» – це усміхнені та щасливі діти, - підкреслює вона. - Через ці телепередачі легко достукатися до юних сердець, оскільки в них головні учасники – це теж діти». 

Голова правління ГО «КримSOS» Денис Савченко вважає, що проект одночасно спрямований на посилення інтеграції культури в щоденні громадські практики. «Цей проект та активності за ним реалізовані на основі дуже важливих цінностей: відчуття причетності для абсолютно різних людей, відчуття взаємоповаги, тяга до розвитку та відчуття свободи, у тому числі свободи реалізувати себе та виявити свій потенціал», – зауважив він. 

Співзасновниця БО «Благодійний фонд «З теплом у серці» Ірина Крезуб акцентувала увагу на тому, що цей Всеукраїнський проект об’єднав і залучив дітей різних статусів, вікових категорій і національностей. «У телепрограмах вдалося поєднати цікаву та корисну інформацію про українські традиції, звичаї, побут і представити їх у такому форматі, який буде цікавий для сучасних діток і молоді», – зазначила вона.

«Цей проект зробив нас усіх сильнішими, надав нові можливості для всіх дітей, він є і залишається затребуваним», – наголосила директор ГО «Перекладачів жестової мови та людей з інвалідністю «Міст» Наталія Московець.

Шанс подолати стереотипи щодо людей з інвалідністю

До реалізації проекту активно долучилися представники органів влади, що опікуються питаннями людей з інвалідністю в Україні. Урядова уповноважена з прав осіб з інвалідністю Тетяна Баранцова, зокрема, вважає, що ця ініціатива несе дуже потужну, позитивну інформаційну хвилю в суспільство. «Завдяки цьому проекту ми можемо спробувати подолати стереотипне ставлення до людей з інвалідністю. Можливо, що саме завдяки дітям, які беруть у ньому участь, – таким безпосереднім, настільки талановитим і відвертим, – цей проект достукається до кожного серця, до кожної людини», – зазначила Тетяна Баранцова.

Географія реалізації проекту вийшла доволі широкою та різноманітною. У проекті взяли участь діти з Києва, Вінниці, Полтави, Ужгорода, Броварів, Бучі, Ірпеня Київської області, Гришківців Бердичівського району Житомирської області, Умані Черкаської області, Сєвєродонецька, Рубіжного, Старобільська, Станиці Луганської, Вільхового та Плотини Станично-Луганського району Луганської області. 

Заступниця голови Луганської обласної державної адміністрації із соціальних та гуманітарних питань Катерина Безгинська підтвердила, що проект «МИ В ЕФІРІ плюс» став чудовим прикладом ефективної співпраці щодо соціокультурної адаптації дітей вразливих категорій. А для дітей та їх батьків участь у проекті стала справжнім святом. «55 тисяч школярів нашого регіону зможуть побачити ці телепрограми на власні очі, – відзначила вона. - Для 6 тисяч освітян і педагогів області, що опікуються проблематикою інклюзивного навчання, та для фахівців реабілітаційних центрів матеріали за цим проектом стануть у нагоді в їх професійній діяльності». 

«Ми різні, але ситуація успіху має бути в кожного з нас»

У рамках проекту була налагоджена співпраця щодо соціальної реінтеграції та інклюзії виключених груп дітей із 15 організаціями, установами та закладами з різних регіонів нашої країни. «Ми справді різні, але завдяки цьому проекту ми відчули, що ситуація успіху має бути в кожного з нас, особливо, якщо це стосується дітей. Вони змогли повірити в себе, та довести, що здатні на високі результати», – зауважила  директор Ужгородської гімназії №14 Ужгородської міської ради Закарпатської області Оксана Легеза. 

«Саме такі соціальні проекти, як «МИ В ЕФІРІ плюс», готують соціум до прийняття особливих дітей. До них треба докласти дуже багато праці, любові, щоденної уваги. Ми впевнені, що наші діти можуть багато чого», – погодилася т.в.о. директора Бердичівської спеціальної школи Житомирської обласної ради Жанна Громніцька. 

Проект, результати якого були презентовані в інформаційній агенції «Укрінформ», став логічним, актуальним, затребуваним продовженням проекту «МИ В ЕФІРІ», що був успішно реалізований улітку 2020 року за підтримки УКФ. У загальному підсумку цикл дитячих пізнавальних культурно-мистецьких телепрограм народознавчого напряму тепер складається з 10 випусків, хронометражем 14-16 хвилин кожен. У них подано цікаві факти про бойовий гопак, народження кобзи та бандури, магію барвистого намиста, символізм української хати, особливості складання хустини, мандри вареника, таємниці плетіння вінка. 

«Проект подарував дітям упевненість, радість, щастя. Я вважаю, що цей проект є не просто важливим, а життєдайним, що визначає шлях нашої нації, нашої спільноти, та задає культурні орієнтири в суспільстві», – поділилася своєю думкою Заслужена артистка Україна Олеся Жураківська. 

Мати учасниці проекту Світлана Сапсай вважає, що долучатися до таких заходів потрібно не тільки дітям із особливими потребами, а й їх батькам. «Це потужний допоміжний засіб у розвитку дитини, – відзначила вона. - Нашому суспільству треба показувати, що ці діти – такі ж самі повноцінні учасники суспільного життя, як і всі інші».

До реалізації проекту активно долучилися поважні організації та установи, які стали медійними партнерами проекту. Серед них Національна спілка журналістів України, Національна Асамблея людей з інвалідністю України, Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) в Україні, Державний науково-методичний центр змісту культурно-мистецької освіти, Міжнародний дитячий медіафестиваль «ДИТЯТКО», ГО «Перекладачів жестової мови та людей з інвалідністю «Міст», ГО «Дитячі обійми», ЛОМГО «Асоціація молодих інвалідів Східного Донбасу – СХІД».


 
«Це проект, у якому процес не менш важливий, ніж результат. Саме процес створення культурного продукту за проектом дозволив створити мережу – дитячу, дорослу, партнерських організацій, – завдяки якій можна й надалі розвивати цей напрям і досягати нових результатів», – підкреслила перший секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ (на знімку).


Усі телепрограми за проектом розміщені у вільному доступі в мережі Інтернет на офіційному YouTube-каналі VESELKA TV. До того ж, цикл телепрограм транслюватиметься в ефірі національних і регіональних телеканалів. Їх розміщуватитмуть й на діджитал-платформах (зокрема на вебплатформі «1+1 video»). «Проект триватиме до 5 березня 2021 року, але його результати залишаться назавжди», – підсумувала керівник проекту, голова ГО «Веселка ТВ» Діна Ібрагімова.

На знімках: під час презентації результатів проекту «МИ В ЕФІРІ плюс».

Фото: Інформаційна агенція «Укрінформ».