Факт масового отруєння бджіл на пасіках Жмеринської громади зафіксувала комісія, створена міськрадою.

У десяти селах Жмеринської громади бджолярі втратили від 30 до 60 відсотків медоносних комах. Про це повідомляє комісія, створена Жмеринською міськрадою для перевірки інформації пасічників. Її члени побували в усіх населених пунктах, де особисто пересвідчилися у втратах бджолярів. Склали акти, відібрали матеріал для лабораторних досліджень, зокрема, ґрунту і рослин.

Про загибель частини бджіл повідомили пасічники із сіл Біликівці, Зоринці, Лисогірка, Лопатинці, Людавка, Мартиніка, Новоселиця, Почапинці, Рів...

Що призвело до такої ситуації?

Гектари «дихають» ядохімікатами

— Такого масового отруєння бджіл, як нинішньої весни, у нас ще не було, принаймні я особисто не пам’ятаю, — наголосив голова Спілки пасічників Жмеринської громади Андрій Лісницький.

У нього теж загинули бджоли. Пасіка знаходиться на околиці районного центру. Поблизу нема медоносних рослин. Зате є «голе» поле, на якому завершили сіяти кукурудзу. Таких ланів нині у їхній громаді багато, зокрема, у тих населених пунктах, де пасічники зазнали втрат.

Чоловік припускає, що причиною мору комах могли стати випари, які виділяються з ґрунту. Каже, перед сівбою насіння обробляють хімічними препаратами. Земля прогрівається — і таке поле починає «дихати» отрутою. Пролетить над ним бджола, вдихне такі випари — і через деякий час складає крильця.

— Знаємо, що для бджілок смертельною є отрута, якою обприскують медоносні культури, — продовжує Андрій Лісницький. — Тепер комах підстерігає ще одна небезпека. Інакше як можна пояснити загибель бджіл на полі, де ще нічого не росте, там тільки посіяли кукурудзу.

Закон України «Про бджільництво» зобов’язує «фізичних та юридичних осіб, які застосовують засоби захисту рослин», інформувати про обробку площ, на яких ростуть медоносні культури.

Однак у законодавстві нічого не сказано про необхідність аграріїв попереджувати власників пасік про сівбу. З’ясовується, це теж треба робити. Така думка мого співрозмовника Андрія Лісницького.

За його словами, небезпека й надалі чатуватиме на бджіл. Господарники застосовують хімічні засоби не тільки для захисту рослин на полях, ними обприскують також дерева у садах, кущі малини... Голова Спілки пасічників користується нагодою звернутися через газету до аграріїв з проханням попереджувати власників пасік про обробіток полів.

За лабораторні дослідження заплатив вісім тисяч

Запитую у пана Лісницького, чи домагатиметься він відшкодування втрат у суді. Співрозмовник без роздумів відповідає, що це марна справа -судитися з агрохолдингами. Каже, у нього на пасіці втрати незначні порівняно з іншими, тому не подавав матеріали на лабораторні аналізи. Уточнює, що за такі дослідження кошти сплачує пасічник.

Староста Мартинівського старостинського округу Артур Ганжа розповів, що йому повідомили про загибель бджіл семеро власників пасік. Тільки двоє з них подали письмові скарги на комісію з питань масового знищення бджіл.

Артур Ганжа зазначив, що він разом з комісією був на всіх пасіках у трьох селах їхнього округу, де загинули бджоли. Бачив жахливі картини, коли земля встелена мертвими комахами.

Був здивований, коли один з пасічників, який зазнав значних втрат, спершу написав заяву, а потім забрав її. На запитання старости, чому він так зробив, чоловік згадав, як намагався добитися відшкодування у такій само ситуації у 2021 році.

Тоді заплатив за лабораторні дослідження вісім тисяч гривень. Робив їх у Києві. У вінницькій лабораторії це було б значно дешевше, сума становить трохи менше тисячі гривень. Однак йому пояснили, що у регіональній лабораторії роблять менший спектр досліджень. Тому пасічникам радять користуватися послугами київської лабораторії.

— Зібрав тоді власник пасіки всі документи на відшкодування завданих йому збитків, але до суду їх не подав, — продовжує Артур Ганжа. -Юристи відмовили це робити. Чому? Бо при відборі ґрунту не було представника агропідприємства, яке підозрювали в отруєнні бджіл. Ґрунт досліджували на наявність у ньому хімічних препаратів, якими обробляли рослини. Юристи казали, якщо орендар не був присутній при відборі проб, тому не нестиме відповідальності.

Керівник старостинського округу вважає, що у цій ситуації доцільно було б застосувати правило, коли при відборі ґрунту міг бути присутній або орендар, або власник землі. На його думку, власник землі з’явився б значно швидше, ніж той, хто її орендує. Бо це його поле і йому не байдуже, що на ньому робиться. Натомість орендар шукає будь-якої можливості уникнути відповідальності.

Є ще причини, чому не всі бджолярі подали скарги на загибель бджіл.

— Дехто з пасічників не має ветеринарно-санітарного паспорта пасіки, або пасіка не зареєстрована, як того вимагає Міністерство агрополітики, — пояснює Андрій Лісницький. — У таких випадках суд не прийме до розгляду підготовлені матеріали.

До речі, представники сільгосппідприємств, які орендують землі у селах, де сталося отруєння бджіл, проігнорували запрошення міськради долучитися до роботи з фіксації факту отруєння бджіл. Про це сказав «Голосу України» заступник міського голови Жмеринки Анатолій Білоус.

— Ми передавали запрошення усім сільгосппідприємствам, які орендують землю у тих селах, звідки надійшли скарги від пасічників, — зазначив пан Білоус. — На жаль, ніхто з них не відгукнувся.

Парадокс ситуації отруєння бджіл у Жмеринському районі в тому, що її передбачали, але не зуміли уникнути. У лютому нинішнього року в Жмеринській міськраді організували зустріч пасічників з представниками сільгосппідприємств, аби налагодити комунікацію. У такий спосіб намагалися не допустити можливого отруєння бджіл. Для учасників підготували і роздали пам’ятки з інформацією про вимоги Закону «Про бджільництво» у сфері захисту рослин, дотримання вимог при використанні пестицидів і агрохімікатів. У них зазначено, що аграрії зобов’язані завчасно повідомляти пасічників про місця, строки і методи застосування пестицидів. Власники пасік у такий період мають ізолювати комах у вуликах або вивезти пасіку в безпечне місце. На папері розписано все правильно, а на ділі все сталося навпаки. Нинішнє масове отруєння бджіл свідчить, що та розмова не дала бажаного результату...

Вінницька область.

Фото з сайту ЖмеринкаCity.