Голова представництва Євросоюзу сьогодні візьме участь у дебатах на Хрещатику
Сьогодні в Києві Міністерство закордонних справ і представництво Європейського Союзу в Україні проведуть День Європи. О 12.00 на головній вулиці столиці голова представництва Євросоюзу Жозе Мануель Пінту Тейшейра разом з міністром закордонних справ Костянтином Грищенком оголосять про початок Днів Європи в Україні. Після офіційних заходів пан Тейшейра візьме участь у публічних дебатах на Хрещатику, приєднатися до яких зможе кожен охочий. Дискусія обіцяє бути запеклою, адже останнім часом про вектори зовнішньої політики України говорять уже не лише на прес-конференціях, а й на кухнях.
Більшість експертів відзначає, що зі зміною влади змінилася і зовнішня політика України. Зокрема, посилився російський вектор і послабшав європейський. Про це свідчить інтенсивність і результативність переговорів, що ведуться з Москвою, та відносне затишшя на європейському «фронті». Такий стан речей змушує багатьох думати про згортання євроінтеграційної політики. Тим більше, що сама Європа не виявляє до України та процесів, що тут відбуваються, особливої уваги. Даються взнаки і економічна криза у Греції, Португалії, Ірландії та Іспанії. Крім того, нова європейська конституція лише починає працювати, через що у владних структурах ЄС відбуваються зміни. Тож політика розширення відійшла у Брюсселі навіть не на другий, а на значно дальший план.
Тому заяви європейців на тлі зростаючої українсько-російської дружби звучать рідко та невпевнено. Так, голова представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра днями заявив, що Європейський Союз не може втручатися у вибір України стосовно її відносин з іншими країнами. «ЄС відомий як «м’яка влада». Він не сприймає концепцію сфер впливу. Ми вважаємо, що ні ми, ні інші держави не повинні мати таких сфер», —відзначив посол. Хоча часом гострі заяви ще зустрічаються. Так, комісар з Європейської політики сусідства Стефан Фюле в інтерв’ю агенції УНІАН заявив: «Хочу запевнити вас, що «стабільність за будь-яку ціну» — це не наша доктрина. Повага до верховенства права, прав людини, демократичних принципів завжди були й залишаються ключовими у відносинах Україна—ЄС, і громадяни ЄС та України очікують не меншого».
Водночас українська влада запевняє, що гальмує західний вектор сам ЄС. Днями Президент України Віктор Янукович в інтерв’ю Бі-бі-сі заявив: «Україна готова до інтеграції в Європу настільки, наскільки Європа готова до цього. Я хотів би, щоб ви в цій площині поставили питання нашим партнерам. Готові вони чи ні?» — зазначив Янукович, звертаючись до журналіста. Проте, як свідчать звіти про виконання Плану дій Україна—ЄС, наша держава не поспішає провести необхідні реформи для того, щоб Брюссель міг по-
глиблювати з нами діалог.
Усі ці теми напевне сьогодні обговорюватимуть дипломати та кияни. Крім того, День Європи святкують і в регіонах. Так, сьогодні у центрі Вінниці (сквер Козицького) у театралізованій формі представлять фрагменти європейського середньовічного міста. Щоб відчути його дух, актори двох клубів історичної реконструкції та театру бойових мистецтв відтворять спосіб життя та лицарські бої тих часів. Ще однією цікавинкою свята стане демонстрація одного з видів вуличного мистецтва, що має назву кнітта, або «плетене графіті». Це прикрашання дерев і будівель стрічками та іншими матеріалами. Вінницькі студенти на очах у гостей свята обіцяють невпізнанно змінити один із куточків майдану Незалежності. З допомогою ниток для вишивання, стрічок та фарб оздоблять дерева і скульптуру на фонтанній площі. Уже стало традицією проведення на головній вулиці міста Соборній виставки живих скульптур. Цього разу в ній братимуть участь майстри з Криму, Миколаєва, а також Москви і Польщі. Вони відтворять типажі відомих європейців. Завершиться свято виставою під відкритим небом. На сцені Літнього театру народні артисти України Богдан Бенюк та Анатолій Хостікоєв зіграють відому виставу «Швейк».
Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА (з архіву «Голосу України»).