Інцидент стався на замерзлій Оболонській затоці на очах кількох десятків людей. Молодий чоловік підійшов до прорубаної лунки і раптом кинувся у воду. На щастя, все відбувалося біля водолазної станції. Тож її співробітники встигли зреагувати. За допомоги професійного спорядження колеги витягли людину з ополонки і переправили у небезпечне місце.

 

 

Це – один з епізодів проведеної акції «Увага! Небезпечний лід!». Організаторами заходу виступили Головне управління ДСНС України у м. Києві, аварійно-рятувальна водолазна служба "Київська служба порятунку", Агентство рибного господарства України, Служба екстреної медицини, лінійний відділ в Річковому порту Київ ГУ МВС України, Асоціація рибалок України та інші.

 

Про особливості зимової рибалки читайте також: http://www.golos.com.ua/article/284360

 

Статистика, на жаль, не втішна. За словами голови Асоціації рибалок України Олександра Чистякова, на водоймах щороку гине майже дві сотні людей. Хоча рибалка -- це хобі, яке має приносити радість, але часто люди нехтують правилами безпеки і потрапляють у критичні ситуації. А іноді – стається непоправне. Тому й проводяться такі акції, коли водолази демонструють, як рятувати громадян, котрі потрапили під кригу. Спочатку з використанням підручних засобів (приміром – дошки або гілки), а потім – за допомоги професійного спорядження.

 

На думку Олександра Чистякова, цей захід з врученням рибалкам брошур, де прописані правила поведінки на льоду, допоможуть багатьом уникнути трагічних ситуацій.

 

Начальник прес-служби Головного управління ДСНС у м. Києві Світлана Водолага повідомила, що найчастіше тонуть люди, які після вживання алкоголю намагаються переходити водойми, або просто гуляють по кризі. Як правило, досвідчені рибалки – вони знають що робити, часто беруть з собою ті засоби, що нерідко рятують їм життя. Якісь палиці, мотузки, і зазвичай, можуть надати один одному допомогу. Та й проведена рятувальниками профілактична робота не минає даром.

 

-- Минулого року ми також організували черговий рейд і розповідали рибалкам про небезпеку на кризі, то один з них дістав листівку, яку ми вручали йому ще позаминулого року. Тобто рибалки дослуховуються до наших порад. Але немало людей продовжують ризикувати на льоду власним життям. Як було торік, коли ми вивели на безпечну відстань 50 рибалок, а чотирьох навіть довелося рятувати. Небезпечною дуже тоді була крига, але люди там знаходилися, -- пригадує Світлана Водолага.

 

Рятувальники також продемонстрували у роботі багатофункціональний аероглісер, за допомоги якого водолази врятували немало життів. На такій техніці можна пересуватися як по кризі, так і по відкритій воді.

 

 

Служба екстреної медицини показали прийоми з надання першої медичної допомоги людині, котра побувала в крижаній воді. А представники громадських організацій знову роздавали рибалкам на Оболонській затоці Пам'ятки з Правилами безпеки поведінки на льоду. Рятувальники закликають не захоплюватися на водоймах спиртним. Намагатися не виходити на лід на самоті і пам'ятати, що у крижаній воді людина може протриматися не більше десяти хвилин.

 

Підготував Валерій ДРУЖЕНКО.

 

До речі

 

Ось нескладні Правила поведінки на кризі, які вбережуть від неприємностей

 

Пересуватися на кризі треба по вже протоптаних стежках або слідам на льоду. Якщо їх немає, маршрут свого руху необхідно продумати заздалегідь ще на березі.

 

-- Якщо товщина льоду менше 5-7 сантиметрів, то виходити на нього небезпечно. Надійний лід має синій або зеленуватий відтінок.

 

-- Заходити на лід і виходити з нього безпечніше на мілині, бажано, щоб ці місця не були укриті снігом, що може приховувати різні тріщини і розломи. Пересуватися по льоду краще протоптаними стежками.

 

-- На самоті по тонкому льоду рибалити ризиковано. Але коли вийшли на лід компанією -- розосередьтеся, та не збирайтеся в одному місці. Якщо йдете по льоду групою -- то рухайтеся поодинці з інтервалом мінімум в 5 метрів. При виході на лід обов'язково захопіть з собою мотузку довжиною 10-15 метрів.

 

-- Обходьте місця зі швидкою течією. А також, де в річку впадають струмки, де скидають відпрацьовану теплу воду. Не наближайтеся до тріщин, проталин, вмерзлих у лід гілок, водоростів, очерету та осоки ...

 

-- Якщо використовуєте на рибалці намети, то тільки призначені для зимової риболовлі -- вони своєю конструкцією відрізняються від звичайних «літніх». У зимових наметах кращий вихід, більше простору для огляду.

 

-- Верхній зимовий одяг, бажано, щоб був на блискавці, а рюкзак і ящик з снастями одягайте тільки на одне плече, щоб у разі необхідності від них швидко звільнитися.

 

-- У підозрілих місцях перевіряйте товщину льоду пешней. Але бийте нею не у себе під ногами, а трохи убік. Якщо лід пробивається з одного удару, то негайно повертайтеся назад.

 

-- Якщо помітили деяке просідання льоду або почули характерне його потріскування, негайно залишайте цю небезпечну ділянку. Повертатися краще по своїх же кроках.

 

Особливу увагу приділяйте місцям потенційної небезпеки:

-- лід може бути неміцним біля стоку води (наприклад, із ферми або підприємства);

-- тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли у лід;

-- обминайте ділянки, вкриті товстим шаром снігу -- під снігом лід завжди тонший;

-- тонкий лід і там, де б'ють джерела, де швидка течія або струмок впадає в річку;

-- особливо обережно спускайтеся з берега -- лід може нещільно з'єднуватися із берегом, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.

 

Безпечним вважається лід

-- для одного пішохода -- лід зеленуватого відтінку товщиною не менш як 7 см;

-- для обладнання ковзанки -- не менш як 10-12 см (для масового катання -- 25 см);

-- масова переправа пішки може бути організована за товщини льоду понад 15 см.

 

Якщо лід почав тріщати та з'явилися характерні розломи -- негайно повертайтеся. Не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи підошви взуття від льоду.

 

Зимова риболовля потребує особливо суворого дотримання правил поводження на льоду:

-- не пробивайте поруч багато лунок;

-- не збирайтеся великими групами на одному місці;

-- не пробивайте лунки на переправах;

-- не ловіть рибу поблизу вимоїн та далеко від берега, яке б клювання там не було;

-- завжди тримайте напохваті міцну мотузку довжиною 12-15 метрів;

-- тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку.

 

Не виходьте на лід в темну пору доби.

Не залишайтесь наодинці на кризі (особливо небезпечний "перший" та "останній лід"). Подбайте, щоб з вами завжди був товариш, готовий допомогти у випадку провалювання під лід.

Не носіть на плечах сумки, рюкзаки (особливо на двох лямках) під час пересування по кризі -- речі слід тримати в руках, щоб у випадку провалювання під лід можна було швидко звільнитися від них.

Подбайте щоб ви мали при собі напохваті "рятувалки": загострені штирі із зручним захватом, з якими ви зможете у разі потреби витягти себе з ополонки (без них руки будуть ковзати по кризі й вам буде важко зачепитися за слизький лід).

 

Якщо провалилися на кризі

Широко розкиньте руки щоб опертися на краї льодового пролому, щоб не зануритися з головою. Дійте рішуче та не лякайтеся -- тисячі людей провалювалися і змогли врятуватися.

Намагайтеся не обламувати краї ополонки, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми (або перевернувшись -- спиною) і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне -- пристосуватися і діяти так, щоб тіло займало якнайбільшу площу опори на кризі.

 

Вибравшись із льодового пролому, відкотіться від ополонки, а потім повзіть у той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод спонукатимуть вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а вже там -- не зупиняйтеся, доки не опинитеся в теплому приміщенні, де розітріться, переодягніться в сухий одяг та випийте гарячого чаю.

 

Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть їй, що йдете на допомогу (цим ви трохи заспокоїте її). Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і вже на них підповзайте до ополонки, широко розкидаючи при цьому руки та ноги. До самого краю ополонки не наближайтеся, інакше у воді опинитесь і ви. Для надання допомоги варто використовувати підручні дошки, драбину, жердини та тощо. Лежачи на одному з таких предметів, закріплених з одного боку мотузкою за щось на березі чи за край криги, рятувальник повільно просувається до потерпілого на відстань, яка дозволяє йому подати мотузку, пояс чи багор. Потім, особа яка надає допомогу, відповзає назад і поступово витягує на лід потерпілого.

 

При наданні допомоги в місцях, де є промоїни чи битий лід, зазвичай, використовуються спеціальні засоби – рятувальні шлюпки на полозках, на яких наближаються до потерпілого за допомогою кішки та багра.

 

Якщо під рукою немає нічого, тоді 2-3 особи лягають на лід ланцюжком, наближаються до потерпілого, тримаючи один одного за ноги, а перший з них подає потерпілому ремінь, одяг тощо.

 

Врятованого, передусім, треба уберегти від подальшого переохолодження.

Фото надані Асоціацією рибалок України.