Працівники меморіально-пошукового підприємства «Доля», що діє при Львівській обласній раді, спільно з членами історико-пошукового товариства «Патріот» провели на території Ягільницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області масштабні розвідувальні роботи з виявлення масового поховання розстріляних гестапівцями 27 листопада 1942 року українців -- членів ОУН та їх прибічників. Про приблизне місце поховання жертв гестапівського терору пошуковців повідомили небайдужі до історії національно-визвольної боротьби мешканці Чорткова.

Фото
з сайту http://dolya.lviv.ua

 

Як зазначив заступник директора з пошукової роботи підприємства «Доля» Володимир Харчук, точного місця могили не знав ніхто. Але пошуковцям таки вдалося його віднайти в полі, неподалік села Ягільниця. Розкопки розпочали 3 жовтня. Вже на другий день учасники експедиції приступили до ексгумації віднайдених 33 людських останків.

 

«За наявною інформацією їх тут має бути значно більше», -- сказав Володимир Харчук. З артефактів у розкопі пошуковці віднайшли натільні медальйони із зображенням Матері Божої та написами церковнослов’янською мовою, залишки паперових сторінок молитовників, на яких також проглядаються слова кириличним шрифтом, а також ґудзики, гільзи від патронів, гребінці, підошви взуття тощо. Розкопки тривають.

 

Вагому допомогу у віднайдені цього поховання надав і надає директор Чортківського гуманітарно-педагогічного коледжу ім. Олександра Барвінського Роман Пахолюк. Пошуковці дуже вдячні йому за сприяння в роботі.

 

Згідно з документами, що збереглися, та спогадами очевидців, гестапівці розстріляли 52 патріотів. Ось як описав цю подію один з випадкових очевидців: «Всі в’язні були босі й тільки в сорочках. Під’їхало авто з кулеметом і посипалися стріли по стоячих над ямою. Дехто впав відразу до ями, а інші повалились на сніг. Все затихло. Не було чути ні стогону, ні крику, тільки лунали револьверові стріли, котрими добивали жертви».

 

Серед загиблих були священик і дяк, учителі, юристи, інженери, працівники друкарні, рільники, торгівці…

 

Михайло ЛИСЕВИЧ.

 

Тернопільська область.

 

Голос України