Прем’єр-міністр Франції Едуард Філіпп оголосив про початок інституційної реформи, яка передбачає скорочення кількості депутатів у парламенті на третину.
Під час представлення планованих реформ прем’єр наголосив, що не йдеться про переписування конституції П’ятої республіки, інформує AFP. Мова про повернення до першоджерел. І… про виконання передвиборних обіцянок президента Еммануеля Макрона. Так, згідно із заходами, вже узгодженими між урядом і Сенатом, більшість у якому належить опозиції, кількість депутатів нижньої плати — Національної асамблеї — становитиме 404, замість 577, кількість сенаторів — 244, замість 348.
Як інформує DW, реформи узгоджені з депутатами обох палат, тому очікується, що парламент схвалить реформу і процес ухвалення законів у Франції буде прискорено.
Ще одне нововведення — на наступних парламентських виборах, у 2022 році, 15% місць у Національній асамблеї буде закріплено за партіями на основі системи пропорційного представництва. Досі це відбувалося за мажоритарним принципом, за якого голоси, отримані у виборчому окрузі суперниками кандидата-переможця, взагалі не враховувалися при розподілі місць. Саме тому ультраправа партія «Національний фронт», яка здобула 13% голосів на останніх виборах, отримала лише 8 мандатів із 577 у Національній асамблеї. На новацію вже схвально відгукнулася лідерка «Національного фронту» Марін Ле Пен. Президент Франції Еммануель Макрон, який 3 квітня виступив у Версалі перед депутатами обох палат, також вважає, що зміни дають шанс малим партіям, що здобули перемогу на виборах, мати «більш справедливе представництво» в парламенті. При цьому Макрон зауважив: якщо депутати не підтримають реформи, то він оголосить загальнонаціональний референдум.
Реформи також торкнуться депутатів і бургомістрів населених пунктів, де проживають понад 9000 осіб, і обмежать кількість термінів, на які ті можуть обиратися поспіль (не більше трьох разів).
«Ці законопроекти сприятимуть глибокому оновленню політичного та парламентського життя в дусі відповідальності, репрезентативності й ефективності», — вважає Едуард Філіпп.