У неділю в Угорщині відбулися парламентські вибори. За результатами підрахунку понад 98 відсотків голосів, 134 із 199 місць, що становить конституційну більшість, отримала правляча правоконсервативна партія чинного прем’єра Віктора Орбана «Фідес». Ультраправий рух «Йоббік» цього разу досяг історичного мінімуму — 25 мандатів, лівоцентристи з MSZP одержали 20 мандатів, LMP — 8, а ще три партії: Independent, Together і MNOО — по одному. Явка виборців становила 69,5% — майже на 8% більше, ніж минулого разу.

Таким чином, В. Орбан очолить угорський уряд втретє поспіль та вчетверте загалом. Він назвав результати «історичною перемогою» і заявив прихильникам, що вони дають «можливість захистити себе і захистити Угорщину». У свою чергу, лідер партії «Йоббік» Габор Вона оголосив про відставку та відмовився від депутатського мандата через провал на виборах.

Для України відкритим питанням на сьогодні залишається — чи змінить Будапешт риторику щодо нашої країни? Адже, як відомо, напруга у відносинах тільки наростала упродовж останніх місяців. Й одна з головних причин — Закон «Про освіту».

Політолог Євген Магда сподівається, що після виборів офіційний Будапешт може стати більш поступливим. «Усі розуміють, що випади на адресу Києва з боку представників партії «Фідес» були зумовлені відповідними політичними цілями», — зауважив експерт у коментарі «Голосу України». Він припускає, що можливим посередником у питанні налагодження українсько-угорських відносин може стати Польща: «Між Варшавою та Будапештом особливі відносини, а Україна й Польща залишаються стратегічними партнерами. Я думаю, що таке посередництво було б непоганою можливістю посилити центральноєвропейські позиції Києва, а сусіднім країнам — знайти нові ринки збуту для власних товарів та нові можливості для співпраці. Тому що насправді проблем, які отруюють двосторонні відносини Угорщини, немає ні в польському, ні в українському випадках».

Після голосування В. Орбан у промові окремо подякував за перемогу закордонним угорцям, які переважно голосували за партію влади. Свою лепту, звісно, внесли й угорці, які проживають на Закарпатті.

Саме цей регіон був осередком провокацій та вагомим важелем посилення напруги між країнами. Є. Магда вважає, що після виборів цей градус може понизитися. «По-перше, Україна має показати, що антиугорські заходи, які там здійснювалися, є провокацією російських спецслужб — що, власне, й було. По-друге, варто знайти спільні інтереси для Києва та Будапешта, які лежать не тільки у сфері Закону «Про освіту», а й у сфері економіки, військової співпраці та інших можливостей», — наголосив експерт.