Перший заступник міністра агрополітики Тарас Висоцький (на знімку) розповів, який відсоток площ в Україні цьогоріч вдасться засіяти.

«Є два основні блоки, які необхідно забезпечити, щоб відбулася кампанія: перший і найбільш важливий – безпековий фактор, другий – наявність необхідних ресурсів», – зазначив Тарас Висоцький, передає прес-служба Мінагрополітики.

За його словами, перш ніж розпочинати посівну аграрії мають переконатися, що поля не заміновані. Якщо так, їх необхідно оперативно розмінувати. Для цього Мінагрополітики спільно з ДСНС розробили відповідне роз’яснення та поширили його серед усіх сільгоспвиробників. Так, у разі виявлення будь-яких об’єктів, які можуть бути подібні на міни, слід відразу телефонувати 102, або звертатися напряму до місцевих ДСНС, або у військові адміністрації.

«Щодо забезпечення необхідними ресурсами, то є чотири основні складники: мінеральні добрива, насіння, засоби захисту рослин та пальне. Перші три позиції аграрії у більшості випадків встигли купити чи попередньо замовити до 24 лютого, до початку війни. Тож усе це або вже на підприємствах, або довозиться», – зазначив перший заступник міністра.

Найбільш критичним фактором залишається пальне, підкреслив Тарас Висоцький.

«Його не було закуплено на 80–90 %, тож наразі щоденно відбувається координація і постачання дизелю аграріям, фактично “з коліс”, у тому числі враховуючи останні руйнування нафтобаз та виробництв. Поки що з цим фактором усі справляються. Ми вдячні аграріям за розуміння, постачальникам палива і всім, хто задіяний у цьому процесі. Нині дефіцит дизелю не зупиняє темпів робіт, але цей чинник залишається критичним – щодня за балансом стежимо і підтримуємо постачальників і фермерів, щоб все-таки його було достатньо для виконання посівної», – акцентував Тарас Висоцький.

Як прогнозує Мінагрополітики, за песимістичним прогнозом вдасться засіяти 70% площ. Якщо в Чернігівській, Сумській областях, де є величезні аграрні площі, спроможемося в найближчі тижні все розмінувати, то цифра може зрости і до 80 %.

«Тож Україні з точки зору продовольчої безпеки не варто турбуватися. В останні десятиліття ми експортували 70% власної продукції, залишаючи для внутрішнього споживання 30%. Тож для нас точно достатньо буде всього, навіть із такими зменшеними площами», – запевнив Тарас Висоцький.

Якщо розраховувати, що посіємо 70%, то з них забираємо 30–40% для внутрішнього споживання і також буде залишок для експорту, пояснив він, підкресливши, що Україна готова і продовжуватиме забезпечувати свою важливу роль у гарантуванні світової продовольчої безпеки.

«В експорті найбільш критичний фактор – блокування портів Одеси та Миколаєва, тому що понад 90% постачання за межі держави сільгосппродукції відбувалося до війни через ці порти. Інша інфраструктура обмежена, --  роз’яснив Тарас Висоцький. -- Тому, якщо нам вдасться найближчим часом їх розблокувати, навіть за підсумками поточного року ми зможемо як мінімум залишитись у топ-10 експортерів продовольства. Якщо доведеться постачати альтернативними шляхами, – залізничними чи авто, – то, звісно, позиції будуть слабшими, оскільки фізично вивезти таким чином значні обсяги швидко не вдасться. Цю інфраструктуру потрібно розвивати, що займе час».

Підготувала Галина КВІТКА.