Зустріч стала фінішною в реалізації проєкту «Сприяння правам жінок та дівчат з інвалідністю шляхом посилення їх участі та лідерства в громадах», який з липня по жовтень втілювала в життя Житомирська обласна громадська організація людей з інвалідністю «Молодь. Жінка. Сім’я.» за підтримки Національної асамблеї осіб з інвалідністю і Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН.

Підбити підсумки роботи приїхали жінки-лідерки зі своїми командами з Коростенської, Пулинської, Тетерівської та Житомирської громад. Детально про реалізацію проєкту доповіла Неля Ковалюк, голова ЖОГО людей з інвалідністю «Молодь. Жінка. Сім’я.», підкріплюючи свою розповідь мультимедійною презентацією.

— Спочатку ми приїхали у Коростень, де в приміщенні міської ради зібралися жінки, які жваво та активно обговорили свої права, механізми підтримки під час війни та долучення до прийняття рішень на рівні громади. Другий захід відбувся в реабілітаційному таборі «Надія» благодійного фонду «Карітас-Спес» у селі Зарічани неподалік Житомира. До жінок і чоловіків з інвалідністю, які відпочивали на той момент у таборі, долучилися наші лідерки з різних громад. Усі перезавантажились, узявши участь у низці майстер-класів. Робили вироби собі та ближньому, думали про прекрасне, відпочивали від турбот. Наступним етапом була робота над статистикою в оцінці потреб жінок з інвалідністю щодо доступу до гуманітарної допомоги в Тетерівській та Коростенській територіальних громадах. У цьому нам допомагав Олександр Пінчук — експерт.

Далі в Пулинах працювали над забезпеченням організаційно-правових механізмів для створення громадської організації людей з інвалідністю цієї громади. Об’єднання «На одному рівні» вже на етапі реєстрації, головою обрали Тамілу Лебідь. У планах роботи: співпраця з органами місцевого самоврядування, написання грантів, проведення майстер-класів. Участь в останніх узяли пулинські дітки з інвалідністю та їхні мами. Вони натхненно робили та розмальовували шоколадні фігури, працювали над декупажем свічок, — розповіла Неля Ковалюк. Вона доповнила, що майстер-класи є затратними, і раніше активістки не могли собі їх дозволити, тому дуже вдячні донору за надану можливість. Тим паче під час війни, в умовах постійного стресу, потрібно перезавантажуватись і відпочивати.

— Одним із підпунктів проєкту була видача сертифікатів на продукти харчування та засоби гігієни. Загалом люди отримали дев’яносто сертифікатів на тисячу гривень кожен. Сертифікати надавав у громади донор. Ми вдосконалюємо роботу, і вперше почали працювати за схемою сертифікатів, коли жінка може самостійно вибрати те, що їй потрібно та хочеться. За-значу, що сертифікати зручні для великих громад, де є ця мережа супермаркетів, однак жителі з маленьких сіл теж зголошувались та шукали можливості зробити закупи, —  розповіла присутнім Неля Ковалюк.

На круглий стіл «Включення жінок-лідерок з інвалідністю в діяльність Житомирських територіальних громад» завітали і представники влади. Про виклики, з якими під час війни зіштовхнулися малозабезпечені верстви населення, розповідали директорка та заступник департаменту соціального захисту населення Житомирської ОВА Олена Грищук та Анатолій Д’яченко.

Заступник директора Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Тетяна Денисенко нагадала про можливість отримати технічні засоби реабілітації та їх фінансування. Важливою складовою є інклюзивна освіта, і про її становлення, успіхи та про роботу фахівців КУ «Другий інклюзивно-ресурсний центр» Житомирської міської ради присутнім розповіла директорка закладу Алла Шовтюк. Реалізація проєкту стала успішним стартом у співпраці з Тетерівською громадою, про що поінформувала начальник відділу соціального захисту цієї громади Інна Лазонюк.

Також про потреби своїх нозологічних груп говорили жінки-лідерки та лідери громадських організацій: Олена Парфенюк, Ірина Смірнова, Надія Шеремет, Таміла Лебідь, Олександр Пінчук, Валерій Дем’янчук. Усі заходи проєкту традиційно супроводжувала сурдоперекладом Людмила Клименко.
Круглий стіл завершився вправами з нейрогімнастики, які подарували учасникам посмішки та гарний настрій.

Фото автора.