Децентралізувати допомогу ВІЛ-інфікованим намагаються в Херсоні. Раніше понад тисячу городян, котрі живуть із вірусом імунодефіциту людини, змушені були регулярно їздити по свої препарати для щоденного прийому у Центр профілактики та боротьби зі СНІДом "Анти-СНІД", розташованого у житловому масиві "Корабел", аж на околиці обласного центру. Діставатися сюди з протилежного кінця міста було просто незручно, а крім того, ще й де-факто порушувалося право пацієнтів на збереження лікарської таємниці. Адже мешканці сусідніх кварталів були чудово поінформовані, хто саме й для чого сюди йде, тому "вирахувати" хворих за бажання було не так і складно. Однак тепер завдяки філантропам із США та допомозі місцевих громадських організацій у поліклініці № 2 клінічної лікарні імені Євгена Карабелеша нарешті відремонтували та переобладнали окремий кабінет саме для видачі препаратів антиретровірусної терапії. Їх також постачають міжнародні фонди.

 

Віднині понад триста ВІЛ-інфікованих Суворовського району ходитимуть у звичайну поліклініку по належні їм ліки, як і десятки тисяч інших хворих із зовсім іншими діагнозами, котрі також за потребою відвідують тутешніх лікарів. Причому головний лікар клінічної лікарні Алла Малицька каже, що для носіїв вірусу імунодефіциту людини тут передбачили й додаткові послуги -- як-от діагностика туберкульозу, аналізи крові тощо.

 

У найближчій перспективі кабінети з постачання АРТ-препаратів мають обладнати і в поліклініках двох інших районів обласного центру. Адже проблема допомоги носіям небезпечного вірусу для Херсону, на жаль, залишатиметься актуальною ще довгі роки.

 

Головний позаштатний інфекціоніст управління охорони здоров'я Херсонської міськради Ольга Демедюк у бліц-інтерв'ю для "Голосу України" навела таке красномовне порівняння. Якщо в середньому по Україні кількість ВІЛ-інфікованих становить 313,3 особи на кожні сто тисяч населення, то в Херсоні цей показник помітно вищий -- 392,1 особи на ту саму кількість людей. Загалом медики достеменно знають про 1289 таких пацієнтів. Але насправді цю цифру можна сміливо множити принаймні на два: чимало городян можуть жити з вірусом і навіть про це не знати. Адже аналіз на ВІЛ у нашій державі поки що не є обов'язковим.

 

Сергій ЯНОВСЬКИЙ.

 

Херсон.

 

Голос України