Президент України Петро Порошенко і Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг домовилися про термінове скликання надзвичайного засідання Комісії Україна—НАТО через агресію Росії. Як повідомив прес-секретар глави держави Святослав Цеголко, під час телефонної розмови Генсек НАТО висловив підтримку територіальної цілісності та суверенітету України і закликав Росію дотримуватися норм міжнародного права та свободи судноплавства в акваторії Азовського та Чорного морів.
«Вільне проходження Керченської протоки гарантується Угодою між Російською Федерацією і Україною про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки... Згідно з даною Угодою, Азовське море і Керченська протока є загальними територіальними водами. Угода повинна дотримуватися. Вкрай важливо уникати подальшої ескалації в регіоні», — йдеться в заяві Генерального секретаря Ради Європи Турбйорна Ягланда, розміщеній на сайті ЄС. Цікаво, що Т. Ягланд, який є прибічником ідеї повернення РФ до ПАРЄ, жодним словом не згадав факт агресії РФ щодо українських кораблів. У першій заяві ЄС, оприлюдненій увечері 25 листопада, попри те, що Україна стала жертвою агресії Москви, Брюссель закликав обидві сторони до стриманості, а Москву — до відновлення вільного проходження суден у Керченській протоці. Однак у Києві очікують більш чіткої позиції щодо факту нападу на українські кораблі. Так, міністр закордонних справ Павло Клімкін після закінчення засідання Воєнного комітету заявив: «Наразі нам важлива не просто скоординована позиція з нашими друзями, не просто заяви, а чітка послідовність дій, що ми будемо робити разом».
Уже вчора речниця ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Майя Косьянчич на щоденному брифінгу заявила: «Високий представник Федеріка Могеріні особисто дуже серйозно сприйняла це. Я наполягаю, що це один із головних пріоритетів для нас... Ми очікуємо, що Росія негайно звільнить українські судна, їхні екіпажі і забезпечить їм медичну допомогу». А Карін Кнайсл, міністр закордонних справ Австрії, країни, що нині головує в ЄС, повідомила про скликання 27 листопада засідання Постійного безпекового комітету на рівні постпредів ЄС, щоб «знайти спільну позицію ЄС». «Ми перебуваємо у процесі збору всіх елементів щодо того, що саме і коли трапилося», — сказала вона. Учора ввечері за київським часом відбулося екстрене засідання Ради безпеки ООН, а також надзвичайне засідання Комісії Україна—НАТО. Окрім того, у Відні відбулося спеціальне засідання Постійної ради ОБСЄ, скликане на вимогу України.
Також учора Президент України Петро Порошенко провів телефонну розмову з Президентом Європейської Ради Дональдом Туском. Глава Української держави поінформував щодо агресії Росії проти України в акваторії Керченської протоки, повідомила прес-служба Президента України. Усі дії щодо українських моряків та кораблів було названо брутальним порушенням норм міжнародного права і, зокрема, Будапештського меморандуму. Дональд Туск висловив занепокоєння через агресивні дії Росії та ескалацію ситуації і оголосив про повну підтримку України. Президент Європейської Ради запевнив, що зробить усе можливе для консолідації позиції країн Європейського Союзу на підтримку України в її відсічі російської агресії та щодо продовження політики санкцій.
Слід також зауважити, що агресія РФ у Керченській протоці спричинила миттєву реакцію передусім країн, що в різні періоди історії також ставали жертвами Росії. Так блискавично відреагували МЗС Литви, Естонії, Латвії, Румунії, Грузії, Польщі. Зокрема, в офіційній заяві МЗС Польщі звернули увагу на «постійне порушення з боку Російської Федерації базових принципів міжнародного права, включаючи порушення територіальної цілісності та суверенітету України».