На сесії Львівської обласної ради депутати висловили обурення з приводу кодування провідних українських телеканалів на супутнику.

З 28 січня 2020 року кодування супутникового сигналу, про яке домовилися представники найбільших українських медіа-груп — InterMediaGroup, StarLightMedia, «Україна» та «1+1», — фактично створило ризики національній безпеці України в інформаційній сфері.

Львівська обласна рада звернулася до Президента України, Секретаря Ради національної безпеки України, Голови Служби безпеки України щодо ризиків кодування телевізійного супутникового сигналу.

Масштаб ризику є значним, адже супутникове телебачення дивиться майже третина українських сімей. Щоб нівелювати цей ризик, українці мають купувати тюнери та підписуватися на платних супутникових провайдерів або підключатися до кабельних мереж (мереж провайдерів програмної послуги, інтернет-провайдерів), якщо такі наявні в їхніх містечках, селах та селищах. Водночас у вільному доступі на супутниках залишилися популярні російські телеканали, що транслюють фільми, серіали, розважальні передачі та новини. Тепер найбільші українські мовники не створюють їм конкуренції.

Кодування супутникових каналів фактично закрило доступ до українського телебачення для жителів Криму та тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей, а в умовах фактичної війни та боротьби за повернення окупованих/непідконтрольних територій це створює додаткові ризики. Адже російські телеканали на супутнику не закодовані, і після кодування більшості українських телеканалів мешканцям цих територій стали доступні лише російські телеканали, сигнал яких розповсюджується вільно. Кодування сигналу найпотужніших українських телеканалів фактично закріплює монополію російського телебачення на цих територіях.

Депутати вважають, що без більшості українських телеканалів на супутнику залишилися також мешканці прикордонних територій, адже українське прикордоння не повною мірою охоплене ефірним цифровим та аналоговим українським телебаченням. В ефірі вздовж кордону доступний, як правило, легальний сигнал російських, білоруських та інших іноземних телеканалів. Українське телебачення можна було дивитися лише через супутник. Чи вистачить у мешканців прикордоння мотивації платити за українське телебачення, якщо в ефірі та на супутнику вони мають доступ до безплатного іноземного ТБ, яке вони також звикли дивитися?

На думку депутатського корпусу обласної ради, таке рішення профільних державних інституцій та представників медіаіндустрії в теперішніх умовах війни з Росією є невчасним, адже фактично закріплює монополію інформаційних телеканалів, що транслюють російський погляд на події в Україні.

Львів.