Голова постійної комісії Рівненської обласної ради з питань місцевого самоврядування, розвитку територій та європейської інтеграції Олександр Дехтярчук (на знімку) відстоює позицію, що кошти державного бюджету, які надходять в регіони у вигляді субвенцій та дотацій, повинні розподілятися відкрито і прозоро. При цьому новостворені територіальні громади мають мати рівний доступ до цього фінансового ресурсу.

«З 2020 року відбулися зміни в порядку розподілу коштів соціально-економічної субвенції. Якщо раніше ці кошти розподіляли народні депутати від регіону, то тепер 80% цих надходжень ділитимуть в обласній державній адміністрації. Думаю, що адміністрація зможе продемонструвати нам свою відкритість в цьому питанні», — наголосив Олександр Дехтярчук.

Під час засідання Координаційно-консультативної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради 28 січня він озвучив обсяг фінансування, яке Рівненська область розраховує цьогоріч отримати з державного бюджету на вирішення різних питань: починаючи від ремонту доріг і завершуючи облаштуванням медичних амбулаторій в сільській місцевості.

Так, на утримання закладів освіти та медицини, які перейшли на утримання місцевих бюджетів, в область має додатково надійти 256,2 млн грн. Для надання підтримки особам з особливими освітніми потребами — 23,7 млн грн. На підтримку закладів охорони здоров’я — 86,6 млн грн.

Чималі кошти передбачені для вирішення житлових питань соціально вразливих категорій громадян. Зокрема, на вирішення житлових питань прийомних родин, будинків сімейного типу, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, очікується субвенція в розмірі 40,3 млн грн.

305,1 млн грн мають надійти в область на вирішення житлових питань ветеранів війни, учасників АТО/ООС. Майже 248,5 млн грн очікується для придбання житла переселенцям з числа внутрішньо переміщених осіб, які брали безпосередню участь в АТО/ООС.

50 млн грн очікується на виплату грошових компенсацій для сімей учасників бойових дій на території інших держав, які потребують поліпшення житлових умов.

Ще 12,3 млн грн очікується на виплату грошових компенсацій для сімей осіб, які отримали інвалідність унаслідок поранень, каліцтв та контузій, одержаних під час Революції Гідності, — також на поліпшення житлових умов.

На підвищення якості освіти, зокрема, створення навчально-практичних центрів сучасної професійної освіти передбачено 150 млн грн державної субвенції. На потреби «Нової української школи» Рівненщина очікує майже 1,5 млрд грн. Ще 1 млрд грн — на реалізацію програми «Спроможна школа для кращих результатів».

Таку ж суму Рівненщині обіцяє держава на антиковідні заходи у закладах загальної середньої освіти.

137,5 млн грн очікує наша область на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, 274,2 млн грн — на створення мережі спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства. 62,5 млн грн — на розробку комплексних планів просторового розвитку територій громад. 231 млн грн — на розвиток мережі ЦНАПів. 500 млн грн — на підвищення доступу до мережі Інтернет у сільській місцевості. Стільки ж — на розвиток спортивної інфраструктури. А ще 200 млн грн — на створення центрів культурних послуг.

Олександр Дехтярчук відзначив, що загалом з державного бюджету на заходи щодо соціально-економічного розвитку окремих територій Рівненщина має отримати 2,6 млрд грн.

З Державного фонду регіонального розвитку очікуємо 4,5 млрд грн.

Крім того, на будівництво, ремонт, реконструкцію та утримання автошляхів загального користування місцевого значення, комунальних вулиць і доріг на Рівненщині зі спецфонду державного бюджету очікується 430,5 млн грн.

«Ці цифри я назвав для того, щоб ми всі розуміли: Рівненщина має всі можливості на кінець 2021 року показати гарні результати. Але для цього необхідно поєднати зусилля різних гілок влади — виконавчої й обласної ради. При цьому головне — зробити максимально прозорий доступ до розподілу цих коштів. Адже цифри справді досить значні!» — наголосив Олександр Дехтярчук, який як голова постійної комісії, за його словами, готовий надавати постійну допомогу громадам, щоб зробити цей процес якомога прозорішим.

Юлія ВАСИЛЕНКО-СЛОБОДЕНЮК, керівник відділу прес-служби Рівненської обласної ради.

Фото надано автором.