Поки що йдеться тільки про територію Білогородської ОТГ. Сільська рада вже погодила створення заказника. Про це повідомив директор КЕКЦ Володимир Борейко, передає прес-служба Київського еколого-культурного центру.

Відомо, що це спільний проект Комісії з екології Київської обласної ради та КЕКЦ. Під охорону береться фрагмент річки Ірпінь на всій території Білогородської ОТГ Бучанського району загальною довжиною 19,7 кілометра та площею 198 гектарів.

Територія річки Ірпінь має величезне історичне значення як місце оборони Києва протягом 1 000 років. За часів Київської Русі з півночі та північного заходу Київ прикривала болотиста річка Ірпінь. На ній були також дві сильні фортеці — Бєлгород (тепер селище Білогородка) і фортеця Вишгород (тепер місто Вишгород) — західні оборонні форпости столиці Київської Русі, йдеться у повідомленні.

Зазначається, що річка Ірпінь довжиною 162 кілометри мала широку болотисту долину, яку важко проходити для ворожої піхоти та кінноти, що не раз захищало давній Київ. Наприкінці 1930-х років по річці Ірпінь було створено першу лінію оборони міста, для чого по правому, високому березі річки було споруджено ДВТ (довготривалі вогневі точки). 11 липня 1941 року до річки Ірпінь вийшли частини 13-ї танкової німецької дивізії, які застрягли в болотистій долині річки і частково були знищені радянською артилерією. Тут їх наступ захлинувся.

У повідомленні додали, що стратегічну та тактичну важливість долини Ірпеня ще раз було доведено в наші дні, коли захисники Києва підірвали міст через Ірпінь, а споруджений путінськими військами понтонний міст через Ірпінь знищили. В результаті ворожі війська вперлися в залиту талою водою болотисту долину річки-рятівниці, що тисячоліттями захищала столицю.