Про це йдеться у спільній заяві міністра закордонних справ Дмитра Кулеби та віце-прем’єр-міністра з відновлення України — міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Кубракова.

«Представники рф у складі інспекційних груп при Спільному координаційному центрі в Стамбулі вже кілька місяців поспіль системно затримують огляд суден, які прямують через протоку Босфор до/з українських портів. Зокрема, російські інспектори свідомо уповільнюють терміни інспекцій, регулярно вимагають нерегламентовану документацію, відмовляються працювати в робочий час та шукають інші необґрунтовані приводи для зупинки інспектування. Щодня із запланованих 10 інспекцій, зазвичай, відбувається менше половини. Така деструктивна політика росії призвела до системного зниження вантажообігу в рамках Чорноморської зернової ініціативи. Лише за останні три місяці світ недоотримав 10 млн тонн українського продовольства, і ця негативна тенденція набирає обертів», — йдеться у заяві міністрів.

У ній також повідомляється, що у зв’язку із затягуванням інспекцій з боку росії в Босфорі нині утворилася черга з понад 140 суден, переважна більшість яких очікує там понад місяць.

Продовольча безпека країн, які залежать від експорту української сільськогосподарської продукції, опинилася під загрозою. Насамперед через дії росії продовольство недоотримують країни Глобального Півдня, зокрема Африки та Азії.

«Натомість, москва користується можливістю безперешкодного торговельного судно-плавства з російських чорноморських портів, — вказується у заяві. — Об’єм перевезень через морські порти рф в Азово-Чорноморському басейні в 2022 році становив понад 250 млн тонн, що перевищило показники 2021 року. При цьому інспекції цих суден в Босфорі не відбуваються. Це, зокрема, робить можливим використання росією торговельних суден для отримання вантажів військового призначення задля продовження війни проти України».

Міністри закликали міжнародну спільноту, зокрема ООН та Туреччину, вимагати від рф негайного припинити штучні затримки в роботі зернового коридору Чорним морем.

До речі

Як повідомили в Адміністрації морських портів України, порти Одеси, Чорноморська та Южного завантажили впродовж минулого тижня 25 суден 1 мільйоном 100 тисячами тонн агропродукції.

Порівняно з попереднім тижнем обсяг експорту через порти Великої Одеси збільшився на 152 тисячі тонн.

Водночас через дії росії продовжує знижуватися показник заходу нових суден під завантаження. Минулого тижня порти великої Одеси прийняли тільки 16 суден, позаминулого — 25.

Для зменшення часу простою суден та збільшення обсягу експорту вирішено збільшити мінімальну тоннажність суден: для зернових — з 20 тисяч тонн до 25 тисяч тонн, для олії — з 6 тисяч тонн до 10 тисяч тонн, інформує наш власкор В’ячеслав ВОРОНКОВ.