18 травня - Міжнародний день музеїв

 

Уперше після семи років реставрації у Волинському краєзнавчому музеї відвідувачам представлено старовинний іконостас із Свято-Троїцької церкви селища Головне Любомльського району. У 2009 році цей іконостас, а також бокові вівтарі "Причащання Святого Онуфрія" та "Зішестя Святого Духа на апостолів" за погодженням з інститутом "Укрзахідпроектреставрація" були передані настоятелем храму архімандритом Савою до Волинського краєзнавчого музею. Друге життя іконостасу дали спеціалісти музею під керівництвом завідувача реставраційною майстернею Анатолія КВАСЮКА.

 

На знімках:

 

на презентації іконостасу
виступає директор Волинського краєзнавчого музею
Анатолій СИЛЮК

 

відвідувачі задоволені роботою реставраторів

 

Волинський краєзнавчий музей

 

Як розповів фахівець, щедрість церковників була вимушена. Вони швидше не подарували, а позбулися іконостасу, оскільки він був сильно уражений жуком-деревоїдом. Оскільки шкідник літає і може мігрувати, то була загроза зараження ним й інших ікон храму. Тож насамперед реставраторам довелося боротися з цим небезпечним для старовини ворогом. За довгі роки перебування в храмі, іконостас був сильно закопчений від горіння свічок. Довелося виконати й безліч інших робіт, аби повернути йому первісну красу. Хоча, як сказав Анатолій Квасюк, реставратори продовжуватимуть свою працю. Адже цілком ймовірно, що під існуючими зображеннями святих, виконаних у 1886 році, а саме таку дату зафіксовано на одній із колон іконостасу, є більш стародавні.

 

До речі, іконостас двоярусний. І в Музеї волинської ікони, де його планувалося розмістити, не знайшлося потрібного за висотою приміщення. Тож місце для іконостасу знайшли в краєзнавчому музеї, відділом якого є Музей волинської ікони. Та навіть висоти його залів у 3,3 метра ледь вистачило, щоб вмістити лише один ярус. Довелося їх розділяти і другий ставити поруч.

 

Іконостас з Свято-Троїцького храму селища Головне виконаний у стилі класицизму, який став пануючим при опорядженні церков в ХІХ столітті. Його іконографія скорочена до намісного та празничного рядів. Вона обмежена іконами "Богородиця Одигітрія" та "Христос Вседержитель" у намісному ряді та "Різдво Христове", "Вхід господній в Єрусалим", "Воскресіння Христове", "Вознесіння Господнє" у праздниковому ряді. На дияконських вратах зображені "Ангел охоронець" та "Святий Стефан". Завершується іконостас іконою "Тайна вечеря".

 

Іконостас із Свято-Троїцького храму селища Головне буде цікавим як для огляду відвідувачами музею, так і для вивчення дослідниками сакрального мистецтва.

 

Презентація іконостасу це лише один із багатьох заходів, запланованих Волинським краєзнавчим музеєм на ці дні. 17 травня тут відкрилася виставка "Кримські татари і Волинь". Також днями відбувся День відкритих дверей і Шостий музейний круглий стіл на тему "Музейна справа на Волині: історія, теорія, практика". Сьогодні ж пройде Урочиста академія з нагоди Міжнародного дня музеїв. Дипломами будуть відзначені переможці Сьомої обласної рейтингової акції "Музейні події року на Волині-2015".

Музеї називають по різному. І в цьому довгому синонімічному ряду я все-таки виділив на мою думку найбільш точний вислів - Храм історії. Тож давайте частіше приходити в ці храми. Це очищає.

 

Максим СОЛОНЕНКО.

Фото автора.

 

Волинська область.

 

Голос України