Представники Європейської комісії, України та Російської Федерації під час перемовин у Берліні 20 грудня 2019 року.

Є домовленості про умови транспортування газу терміном на п’ять років з можливістю пролонгації ще на п’ять років. Гарантований мінімальний обсяг транзиту становитиме 65 мільярдів кубометрів у 2020-му і по 40 мільярдів кубометрів упродовж наступних чотирьох років. Про це заявив міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель під час брифінгу в Офісі Президента за результатами переговорів.

Нагадаємо, представники Європейської комісії, України та Російської Федерації 20 грудня досягли остаточної домовленості з принципових позицій щодо транзиту російського газу через територію України для європейських споживачів і врегулювання взаємних претензій. За підсумками переговорів у Мінську підписано протокол домовленостей про продовження транзиту газу через Україну й урегулювання взаємних вимог. Нове завдання — встигнути до 1 січня закріпити домовленості в пакеті угод.

«Дуже добрі новини. Хочу підтвердити, що і Президент України Володимир Зеленський, і уряд, і Верховна Рада зробили неможливе. Ми здійснили дуже великі та серйозні кроки в частині забезпечення європейського законодавства та забезпечення й гарантування транзиту територією України», — повідомив Олексій Оржель.

Рішення Стокгольмського арбітражу теж буде виконано

За його словами, домовленості, досягнуті між представниками ЄС, України та Росії, що передбачають продовження транзиту газу територією України та повернення «Газпромом» коштів у розмірі 2,9 мільярда доларів США згідно з рішенням Стокгольмського арбітражу, ще мають бути зафіксовані в документах, які будуть підписані на рівні компаній до 1 січня 2020 року.

Олексій Оржель зазначив, що переговори були конструктивними й велику допомогу під час їх проведення надали партнери України — європейська, німецька та білоруська сторони. Також міністр подякував США за послідовну та сильну позицію, без якої рухатися до досягнення домовленостей було б значно важче.

«Головне, що ми забезпечили стабільність і на українському ринку, і на європейських. Це означає, що Україна є надійним партнером, виконує свої зобов’язання, забезпечує надійну енергетичну безпеку в регіоні», — наголосив міністр.

Олексій Оржель також зауважив, що майбутній пакет угод щодо транзиту не передбачатиме можливості прямих поставок газу з Російської Федерації.

«Вони потенційно здійснюватимуться на базі ціни європейського хабу. Але в рамках пакетних домовленостей, яких ми досягли, прямих поставок немає. Там записано лише принцип, за яким вони можуть бути здійснені. Для нас важливо, що там немає політичної ціни, там є європейський хаб», — наголосив О. Оржель, слова якого цитує прес-служба Міністерства енергетики та захисту довкілля.

За європейськими принципами

Зі свого боку виконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко додав, що угоди на транзит будуть укладені відповідно до європейських принципів.

«Це дуже важливо, тому що це гарантує справедливість і прозорість цих угод для того, щоб справді забезпечувався надійний транзит газу через Україну для європейських споживачів. І, з другого боку, щоб усі розуміли, що це справедлива угода саме для України», — зазначив Ю. Вітренко.

Тепер, за його словами, сторонам належить напрацювати угоди між суб’єктами господарювання на основі досягнутих домовленостей. «Ми сподіваємося, що з усіх боків буде конструктивна й сумлінна робота, яка дасть змогу укласти угоди», — сказав виконавчий директор НАК «Нафтогаз України».

За його словами, на рівні компаній має бути підписаний пакет договорів. Зокрема, угода про врегулювання, за якою «Газпром» сплатить до Нового року 2,9 мільярда доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу від лютого 2018 року за транзитним контрактом. Також це буде угода про врегулювання поточних арбітражних процесів між НАК «Нафтогаз України» та «Газпромом». Крім того, передбачається декілька угод щодо забезпечення продовження транзиту газу через українську територію.

Юрій Вітренко пояснив, що визначені на п’ять років гарантовані мінімальні обсяги транзиту дають змогу, згідно з європейськими правилами, всім сторонам, зокрема «Газпрому» і європейським компаніям, бронювати вільні потужності української ГТС і на коротший термін (на рік, квартал, місяць та навіть на добу). Це допоможе ще більше інтегрувати український ринок енергоносіїв у європейський.

Чому важливо підписати угоди?

Транзит газу — це найбільша стаття доходів держави від експорту послуг. Щороку він приносить Україні 3 мільярди доларів, що становить 2,3 відсотка ВВП. Окрім доходів, транзит газу зменшує наші витрати на утримання ГТС. Без транзиту система перетвориться з найбільш прибуткового національного активу на найбільш збитковий. Росія вже збудувала обхідний «Північний потік» і добудовує «Північний потік-2» та «Турецький потік» (щоправда, нові американські санкції істотно ускладнять цей процес). Після завершення побудови цих магістралей Москва зможе обійтися без української ГТС. Чинний контракт на транзит завершується 31 грудня 2019 року. Тож можна без перебільшення сказати, що новий контракт (або ж його відсутність) досить сильно вплине на економіку нашої держави.

Фото зі сторінки Олексія Оржеля у Фейсбуці.