На місці катастрофи.

Такий висновок містить оприлюднений підсумковий звіт про причини аварії пасажирського літака, в результаті якої загинули всі 176 осіб, що перебували на борту. «Літак було ідентифіковано як ворожу ціль унаслідок помилки оператора ППО (...) під Тегераном, і по ньому було випущено дві ракети», — йдеться в документі, опублікованому на сайті агентства, цитує інформагенція Reuters.

Однак ані в Україні, ані в інших країнах, громадяни яких загинули під час тієї авіакатастрофи, не вважають документ повним та вичерпним. Більше того, Міжнародна група з координації допомоги жертвам рейсу PS752 виступила зі спільною заявою, у якій представники Афганістану, Канади, Швеції, України та Великої Британії запевнили, що продовжуватимуть вимагати від Ісламської Республіки Іран підзвітності та прозорості у розслідуванні цієї трагедії та справедливості для жертв.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розкритикував доповідь. «Раніше Україна направляла іранській стороні понад 90 сторінок зауважень та пропозицій до проекту цього звіту та наполягала, щоб Іран долучив їх до фінального документа, але те, що ми побачили в опублікованому звіті, — не що інше, як цинічна спроба приховати істинні причини збиття нашого літака», — заявив Д. Кулеба у відеокоментарі.

«Ми не дозволимо Ірану приховати правду, не дамо уникнути відповідальності за цей злочин. Справедливість восторжествує, скільки б зусиль і часу на це не знадобилося», — запевнив очільник українського зовнішньополітичного відомства.

Такої само думки дотримується і міністр закордонних справ Канади Марк Гарно. На його думку, оприлюднений Іраном звіт щодо катастрофи літака МАУ поблизу Тегерана не відповідає на низку важливих запитань та є далеко неповним. «Звіт не відповідає на дуже важливі питання стосовно того, що справді трапилося. Він видається неповним та не містить надійних фактів чи доказів... Ми глибоко занепокоєні через нестачу переконливої інформації та доказів, попри публікацію цього звіту», — сказав М. Гарно.

Він пообіцяв, що Канада незабаром оприлюднить результати власного розслідування катастрофи, повідомляє Укрінформ.

«Після попереднього вивчення звіту очевидно, що ми досі не маємо чітких відповідей на питання стосовно того, чому Іран не вжив необхідних заходів для упередження трагедії, зокрема не закрив свій авіапростір», — наголосив міністр.

Варто відзначити, що міжнародна спільнота не вперше звинувачує Тегеран у відсутності конструктивного діалогу в справі розслідування авіакатастрофи. МЗС України навіть погрожувало іранським посадовцям міжнародним судом ООН через те, що ті місяцями не передавали на дослідження «чорні скриньки» збитого «Боїнга». За весь минулий рік вдалося провести лише два раунди переговорів з приводу аварії, і ті відбулися за зачиненими дверима. Тим часом родини загиблих чекають справедливості й компенсацій.

Нагадаємо: пасажирський літак авіакомпанії МАУ, який мав виконати рейс PS752 за маршрутом Тегеран — Київ, розбився в районі міжнародного аеропорту імені імама Хомейні в Тегерані одразу після зльоту вранці 8 січня 2020 року. На борту перебували 167 пасажирів і дев’ять членів екіпажу. Всі вони загинули. Іранська влада визнала, що літак помилково збили військові.

Вл. інф.

Фото isna.ir