У квітні понад половина українців з тих, хто працював до повномасштабної війни, повернулися до роботи, хоча у березні таких було 46%.

Про це йдеться в опитуванні, проведеному соціологічною групою "Рейтинг."

Так, нині серед тих, хто мав роботу до війни, продовжують працювати 59%. З них у звичному режимі працюють 32%, частково або віддалено – 24%, а 3% почали працювати на новій роботі. Найбільше тих, хто зараз працює, – серед мешканців західних та центральних областей (майже 60%).

Водночас 39% з тих, хто мав роботу до війни, досі її не мають, хоча у березні таких осіб було 53%, а на початку квітня – 41%.

Дві третини респондентів, які втратили роботу внаслідок війни, готові змінити місце роботи. 58% респондентів не проти перекваліфікуватися на іншу професію, а 49% – навіть готові працювати в іншому регіоні країни. Найбільше тих, хто готовий змінити свій фах та місце роботи, серед мешканців східних регіонів.

Від початку квітня дещо зменшилася кількість тих, хто планує повертатися додому найближчим часом – з 29% до 22%. Натомість побільшало тих, хто хотів би повернутися, але трохи пізніше (з 24% до 31%). Майже не змінилася кількість тих, хто хоче повернутися додому… Але після завершення війни (43%).

Скоріше б! Але, якщо взяти до уваги інформацію про те, що останніми днями значно збільшився потік співгромадян, що не зважають на попередження і прохання чиновників не поспішати, то або опитування недосконале, або опитували не тих.

– Майже кожен другий український бізнес повністю або частково відродився

Майже кожен другий український бізнес (44%) повністю або частково повернувся до роботи після вимушеного зупинення 24 лютого внаслідок повномасштабного вторгнення росії.

Про це йдеться у результатах опитування "Опендатабот". В опитуванні взяло участь понад 2 тисячі респондентів.

Ті 44% опитаних, у кого їхній бізнес повернувся до роботи, у коментарях уточнили, що йдеться про повне або часткове відновлення діяльності.

Раніше повідомлялося, що кількість непрацюючих представників малого бізнесу скоротилася з 42% місяць тому до 26%.

І це істотно!

 – Економіка відновлюється після її обвалу в перші тижні повномасштабного вторгнення 

Тим часом і Національний банк України фіксує адаптацію та поступове відновлення економіки після її обвалу в перші тижні війни.

Про це повідомив директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимир Лепушинський.

«Економіці важко, але вона адаптується і працює. У міру усунення основного руйнівного фактора – російських окупантів – вона відновлюється. Якщо у березні окупацією та активними бойовими діями було охоплено 10 областей та Київ, які виробляли 55% ВВП, то зараз це шість областей та 20% ВВП відповідно», – написав Лепушинский.

Серед основних процесів, що свідчать про відновлення, Лепушинський назвав скорочення майже вдвічі кількості підприємств, що повністю зупинили діяльність, – з 32% до 17%, хоча 60% підприємств усе ще працюють нижче за довоєнний рівень завантаженості.

Згідно з оперативними опитуваннями НБУ, майже третина підприємств зараз взагалі не мають проблем із нестачею ресурсів, а 48% опитаних вистачить наявних ресурсів більш ніж на місяць. Так порівняно з березнем скоротилася частка бізнесів, у яких закінчилися запаси.

Лепушинський додав, що починає працювати металургія, активізується машинобудування, харчова промисловість працює на повну потужність у відносно спокійних регіонах і відновлюється на визволених територіях. За його словами, поступово відновлюється ринок праці, хоча кількість тих, хто шукає роботу, зростає швидше, ніж кількість вакансій, що призводить до зниження зарплат.

«Менші зарплати – це неприємний наслідок війни. Проте зараз важливо, що ринок праці функціонує та дає змогу бізнесу адаптуватися та знайти працівників», – зазначив представник регулятора.

Він уточнив, що в Нацбанку очікують, що ВВП цього року знизиться не менш як на третину, і втрати можуть бути більшими, якщо активні бойові дії затягнуться.

Однією з причин такого падіння Лепушинський назвав руйнування найважливіших об'єктів інфраструктури, виробництва, нерухомості та цінного рухомого майна.

Ще однією причиною Лепушинський вказав робочу силу, оскільки країну залишило, за оцінками ООН, 5 млн осіб, і на початковому етапі відновлення через порушення зв'язків, знищення виробництв та логістики попит на робочу силу буде низьким, що зумовлюватиме високий рівень безробіття та тиснутиме на зарплати.

«Однак при відновленні та наростанні виробничих потужностей ситуація зміниться: попит на робочу силу зросте і спричинить підвищення зарплат. Важливу роль відіграватимуть заходи з метою стимулювання повернення мігрантів в Україну, наприклад, через податкові стимули та заходи щодо перекваліфікації», – зазначив представник НБУ.

Переможемо!