Про це повідомив Президент Туреччини Реджеп Ердоган. Термін дії Стамбульської угоди від 22 липня 2022 року щодо вивезення агропродукції з чорноморських портів спливав 18 травня. 

 З української сторони заяву з цього приводу зробив міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков: «Світ продовжить отримувати українську продукцію завдяки зусиллям наших партнерів щодо угоди — Туреччини та ООН. Ми вдячні цим партнерам за непохитну та цілеспрямовану позицію у тому, що угода має працювати надалі та на умовах, які підписали всі сторони. Зазначу, що «зернова ініціатива» була і є чинною», — наголосив міністр.

За інформацією Олександра Кубракова, на сьогоднішній день на потреби світу вже відправлено 30,4 млн тонн агропродукції. «З середини квітня росія безпідставно почала обмежувати роботу ініціативи, а з травня фактично заблокувала її, відмовившись від реєстрації нового флоту та проведення інспекцій флоту, який йде на завантаження до українських портів. Майже 70 суден зараз очікують у територіальних водах Туреччини, 90% — це ті, хто готовий доставляти світу продукцію наших аграріїв», — зазначив міністр.

Він також привітав продовження роботи ініціативи, але підкреслив, що вона має працювати ефективно. Для цього, за словами О. Кубракова, потрібно усунути проблеми, які вже кілька місяців поспіль створює росія шляхом саботажу інспекцій та реєстрації нового флоту. «Сподіваємося, що наші партнери докладуть усіх зусиль, аби зернова угода почала повноцінно працювати на продовольчу безпеку світу, а росія врешті припинить використовувати їжу як зброю та для шантажу», — наголосив урядовець.

Турецьке інформаційне агентство «Анадолу» зазначає, що, коментуючи продовження дії ініціативи, Президент Реджеп Ердоган у своєму виступі зазначив, що ця угода є життєво важливою для безперебійності глобальних поставок продовольства, особливо країнам, які його потребують.

«Сподіваюся, що це рішення відповідає інтересам усіх сторін. Тому ми продовжимо зусилля щодо виконання всіх умов домовленостей, а також зробимо кроки стосовно подальшого її продовження», — наводить слова Ердогана «Анадолу». Він висловив надію, що росія дотримається свого слова і не створюватиме перешкод для виходу турецьких суден із сільгосппродукцією з портів «Миколаїв» та «Ольвія».

За даними турецької сторони, зараз країна оптимізує роботу Спільного координаційного центру, який перевіряє в Туреччині кораблі, що прямують в обох напрямках, аби прискорити процес постачання українського зерна до країн, які його потребують.