Тамара Полховська щоранку виходить із під’їзду з двома відрами каші. Під опікою пенсіонерки — півсотні бездомних собак у найближчому мікрорайоні. Чотирилапі друзі впізнають здалеку і радісно вітають донеччанку. Її статус — опікун тварин, стерилізованих та чипованих згідно з міською програмою. Після операції та щеплення собак випускають у звичне міське середовище, де їхня доля залежатиме від небайдужих людей.

Бродячий кіт попередив про аварію

Моя співрозмовниця зізнається, що подивитися по-іншому на безпритульних тварин змусив випадок. Тамара Вікторівна спізнювалася на роботу і збиралася сідати до маршрутки, коли до ноги притулився незнайомий кіт. Він явно не хотів відставати від жінки, а водій розсердився: мовляв, чого затримуєте? «У мене не було із собою нічого, щоб пригостити котика, і я вирішила зайти до магазину, купити ковбаси, хоча спізнювалася на селекторну нараду. Поїхала наступним автобусом. І що ви думаєте? Попередня маршрутка розбилася, бачила її на дорозі. Впевнена, той кіт мене хотів попередити», — пригадує жінка.

Тепер вона витрачає на годування підопічних половину пенсії. Допомагає грошима і донька, яка поділяє ентузіазм матері. Решту коштів вдається зібрати серед сусідів і навіть незнайомих людей.

«За ці роки в нас ціле співтовариство утворилося. Є багаті люди, які допомагають, але не хочуть афішувати таку допомогу. Сусіди під двері мені складають їжу для собак. В іншому дворі погодилися пустити собак до сараїв  узимку. Люди змінюються, коли поясниш їм, як поводитися із тваринами», — розповідає Тамара Полховська. Вона каже, що найбільше задоволення отримує, коли вдається вилікувати тяжко хвору тварину чи влаштувати чотирилапого друга до сім’ї або на підприємство. І запевняє: нападів на людей із боку її підопічних за всі ці роки не було.

Про цивілізоване ставлення до безпритульних тварин у Донецьку заговорили два роки тому, коли стартував пілотний проект, спрямований на впровадження гуманних методів регулювання їх чисельності. Фінансову та організаційну допомогу надав Благодійний фонд Ріната Ахметова «Розвиток України». Завдяки цьому на базі притулку для бездомних тварин «Піф» створено медичний та харчовий блоки, споруджено вольєри, відремонтовано існуючі будівлі. Після чого з’явилася можливість залучення необхідних фахівців до програми стерилізації: у шахтарській столиці працювали вітчизняні ветеринари та представники європейських зоозахисних організацій FourPaws та ETN.

Зараз у Донецьку нараховується 14 тисяч бездомних собак.

Потенційних власників менше, ніж чотирилапих друзів

«З початку дії програми простерилізовано 3740 тварин, ще 600 тваринам надано ветеринарну допомогу. Сподіваюся, далі ці цифри зростатимуть: в цьому році наші фахівці стерилізуватимуть 50 тварин на день, тобто 1000 — на місяць. Але зусилля будуть марними, якщо не враховувати, що існує постійне вкидання домашніх тварин до цього середовища», —каже директор притулку «Піф» Вікторія Васильєва.

«Тварини, які простерилізовані та випущені, стають ареалом захисту. І що більше їх буде, то менше бездомних тварин прийде на цю територію з інших міст, — зауважує менеджер проекту «Безпечне місто для людей і тварин» фонду «Розвиток України» Анжеліка Салащенко. — Крім того, важливий такий аспект, як випуск тварини під опікуна — людину, яка доглядатиме за твариною на вулиці. Знаходження таких опікунів — у першу чергу завдання зоозахисних організацій. У комунальному підприємстві «Тварини в місті» навіть виділили окрему ставку фахівця із роботи з громадськістю. На жаль, не вдається знайти для кожної тварини свого опікуна».

Армія чотирилапих друзів, які живуть на вулиці, постійно поповнюється новими «бійцями» за рахунок тварин, що їх викинули господарі з тих чи інших причин. Одна тисяча викинутих за поріг домашніх собак зводить нанівець дороговартісну і тривалу роботу з реалізації програми скорочення чисельності безпритульних тварин. Тому Донецька міська рада прийняла  нові правила утримання домашніх улюбленців. Документ має посилити відповідальність власників за долю чотирилапих підопічних.

«Ми прагнемо, щоб усі домашні тварини  були зареєстровані й обов’язково стерилізовані. Щонайменше раз на квартал тварина повинна бути обстежена. Соціально не захищеним верствам населення ми запропонуємо безплатні послуги зі стерилізації підопічних. Ті ж, хто розводить тварин заради потомства, повинні зареєструватися як підприємці і сплачувати податки», — зазначив начальник головного управління благоустрою та комунального обслуговування міської ради Костянтин Савінов.

Виняток зроблять для тварин, яких використовують військові, правоохоронні органи тощо. Контролюватимуть дотримання правил ЖЕКи і квартальні комітети. Крім того, пропонується запровадити в кожному з дев’яти районів міста посаду контролера, який стежитиме за реєстрацією собак, що їх використовують підприємства для охорони території. Власники незареєстрованих тварин платитимуть штраф до місцевого бюджету. А у випадку втрати домашнього улюбленця чи нападу на людину можна буде легко встановити господаря.

Точну вартість програми в міській раді поки що не називають. За попередніми підрахунками, на стерилізацію домашніх тварин у Донецьку в перші два роки з бюджету виділятиметься по 2,5 мільйона гривень на рік. Решту коштів компенсує фонд «Розвиток України». Згодом витрати на програму зменшуватимуться.

Донецька область.

Довідково 

За даними телефонного опитування, проведеного громадською організацією «Центр «Соціальні індикатори» в Донецьку, Харкові, Києві та Львові, 83% населення шахтарської столиці знають і схвалюють дії влади щодо роботи з безпритульними тваринами, 62% готові всіляко допомагати таким тваринам — підгодовувати, влаштовувати на нічліг, а 15% — здійснювати грошові пожертви на потреби притулків. До програми з виловлювання, стерилізації та випуску загалом позитивно ставляться 64% опитаних. Але найбільше городянам подобається, коли бездомні тварини не живуть із ними поруч — 85% підтримали ідею утримання таких собак у спеціальних притулках.

За даними санепідемстанції, торік у Донецьку зафіксовано понад дві тисячі випадків, коли собака покусала людину.

Довідково 

До гуманних методів розв’язання проблеми безпритульних тварин належать два: утримання притулків та спроба прилаштувати підопічних до власників, а також виловлювання, стерилізація і випуск у міське середовище. Перший із методів — найвитратніший, адже в такому разі собаку потрібно утримувати до самої смерті, якщо не знайдеться господар. У Донецьку обрали другий метод, який дозволяє скоротити кількість бездомних тварин. Система включає в себе відловлювання тварини, її стерилізацію, вакцинацію, чипування, чіпляння кліпси та випуск. За прогнозами, за п’ять років кількість вуличних собак у такий спосіб скоротиться удвічі.

Цей пес, котрого підібрали на вулиці й привезли до притулку, вже знайшов нового господаря. 

Фото надано притулком для бездомних тварин «Піф».