Державна підсумкова атестація (ДПА) після четвертого класу проводитиметься лише з двох предметів і матиме винятково моніторинговий характер. Таке роз’яснення міститься в оприлюдненому на сайті МОН листі «Про організоване завершення 2017/2018 н. р. та особливості проведення ДПА у закладах загальної середньої освіти».
Під час переходу до 5-го класу діти писатимуть ДПА у формі контрольних робіт з української мови (передбачає оцінювання результатів навчання одразу з української мови та читання) і математики. Попередні роки четвертокласники писали ДПА з трьох предметів, адже знання з української мови і читання перевірялися в межах двох різних контрольних робіт.
У листі також наголошується, що школи самостійно визначатимуть терміни проведення державної підсумкової атестації учнів 4-х і 9-х класів, останніх дзвоників та випускних вечорів.
У школах, де діти вивчають чи навчаються мовою національної меншини, за бажанням батьків та педагогічного колективу учні можуть додатково проходити ДПА з третього предмета: мови національної меншини. Як і раніше, рішення про проведення відповідної ДПА має бути підкріплене рішенням педагогічної ради закладу та письмовими зверненнями батьків.
У міністерстві наголошують: результати ДПА не враховуються під час виставлення річних оцінок з предметів, з яких учень проходив атестацію.
Після 9-го класу учні складатимуть ДПА з трьох предметів: української мови, математики та одного предмета за вибором педагогічної ради школи. Зокрема, це можуть бути українська література, зарубіжна література, іноземна мова (англійська/німецька/іспанська/французька мова відповідно до навчального плану закладу освіти), історія України, всесвітня історія, правознавство (практичний курс), географія, біологія, хімія, фізика, інформатика. У закладах освіти з навчанням або вивченням мов національних меншин третім предметом для ДПА можуть бути мова національної меншини або інтегрований курс «Література».
В 11-му класі школярі складатимуть державну підсумкову атестацію в формі зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) з трьох предметів. Тестування з української мови та літератури — обов’язкове, другий предмет учні зможуть обрати з-поміж історії України та математики, а третій — з решти дисциплін.

Анна СМІЛЯНСЬКА.