Річ у тім, що під час активних бойових дій, у лютому-березні цього року, потужності Чернігівської ТЕЦ зазнали значних пошкоджень. Ворог обстрілював цей об’єкт критичної інфраструктури, який забезпечує теплом 35 тисяч домогосподарств та 25 тисяч — гарячою водою, з усіх можливих видів озброєння. Орендар ТЕЦ з 2000 року, ТОВ «ФІРМА «ТЕХНОВА», після закінчення активних бойових дій звернувся з офіційним листом до Чернігівської міської ради щодо дострокового припинення договору оренди. Причина — відсутність ресурсів та власних коштів для повного відновлення ТЕЦ.

Тепер цифри: на ремонтні роботи орієнтовно потрібно 803,4 млн грн. Крім того, загальна кредиторська заборгованість ТОВ «ФІРМА «ТЕХНОВА» становить 813,1 млн грн, з них за газ   — 792,7 млн грн.

Міська рада не мала іншого виходу, як прийняти назад, з оренди, своє комунальне майно. Тим паче, коли настають холоди. Зобов’язати орендаря виконати ремонтні роботи і погасити заборгованість міська рада, звісно, ніяк не може. Ось таке зачароване коло: і відмовитись не можна, і взяти не можна. Безвідповідальність фірми-орендаря і попереднього міського голови, який за безцінь віддав ТЕЦ в оренду, дається тепер взнаки всьому місту.

Депутати, даючи згоду на вимушене прийняття свого майна, усвідомлювали, що, кажучи юридичною мовою, «відповідно до статті 22 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що договори про постачання та транспортування енергоносіїв укладаються газопостачальною організацією з правонаступниками реорганізованої теплопостачальної та/або теплогенеруючої організації виключно за умови погодження порядку погашення заборгованості з оплати спожитих енергоносіїв».

Тобто, надаючи згоду на дострокове припинення договору оренди, депутати усвідомлювали, що у випадку припинення оренди ТЕЦ «ТЕХНОВОЮ» всі негативні фінансові наслідки, в тому числі заборгованість орендаря за газ перед газопостачальними компаніями, згідно з чинним законодавством України буде покладено на бюджет Чернігівської міської територіальної громади.

Водночас, якщо б депутати не дали згоди на дострокове розірвання договору оренди, то міське комунальне підприємство, яке мало б врешті взяти на себе всю господарську діяльність ТЕЦ, не мало б змоги отримати ліцензію на постачання тепла.

Звісно, опонентами міського голови та ради одразу ж було запущено тезу про розбазарювання міського бюджету і навіть про змову міського голови та орендаря. Питанням зайнялися Державне бюро розслідувань та прокуратура. Проте коли у квартирах чернігівців буде морозно, їх не будуть звинувачувати — всі прокляття дістануться міській владі.

Зважаючи на складність цього питання, Чернігівська міська рада і звертається до Кабміну з проханням невідкладно провести засідання урядового штабу з підготовки об’єктів ЖКГ та ПЕК до осінньо-зимового періоду. І прийняти там рішення, яке б «розрулило» ситуацію.

Міська рада пропонує або зобов’язати орендаря виконати умови договору протягом опалювального сезону — але зовсім незрозуміло як саме це може зробити уряд, або погодити передачу Чернігівської ТЕЦ в оренду НАК «Нафтогаз України» або його відповідному дочірньому підприємству після завершення процедури прийняття комплексу КЕП «Чернігівська ТЕЦ» на баланс міста Чернігова з одночасним переведенням боргів за спожитий газ ТОВ «ФІРМА «ТЕХНОВА» на відповідного орендаря, визначеного НАК «Нафтогаз України» або КМУ.

Інший варіант — погодити прийняття КЕП «Чернігівська ТЕЦ» на баланс міста Чернігова з розумінням наступних фінансово-правових наслідків для бюджету Чернігівської міської територіальної громади по відношенню до боргових зобов’язань ТОВ «ФІРМА «ТЕХНОВА» за спожитий природний газ та необхідністю подальших видатків бюджету Чернігівської міської територіальної громади на відновлення КЕП «Чернігівська ТЕЦ».

Чернігівські депутати готові прийняти і якесь інше рішення уряду, яке б забезпечило стале проходження опалювального сезону, але просять ухвалити його до 10 жовтня.

Чернігів.