Народний депутат Ярослав Железняк розповів, скільки тепер за-платять водії за заправку автотранспорту. Про це він написав на своїй сторінці в Телеграмі, зазначивши, що за останній тиждень ціни на бензин в Україні зросли приблизно на 1-2 гривні за літр у різних мережах АЗС.

Зараз, за спостереженнями народного обранця, середня вартість бензину в Україні становить від 50,99 гривні за літр (+4,2 гривні за літр з початку липня) в мережі Shell — до 52,99 гривні за літр (+6 гривень за літр з початку липня) на ОККО та SOCAR. У мережі WOG цей показник відповідає позначці у 51,99 гривні за літр (+5 гривень за літр з початку липня).

«Це підвищення ми бачимо вже як результат повернення до довоєнних акцизів, які закладені в пальне», — зауважив народний депутат.

Хай краще так, скажемо ми, ніж 11—12 гривень на літрі, як прогнозували експерти. Проте, схоже, все ще попереду!

Директор спеціальних проектів НТЦ «Психея» Геннадій Рябцев упевнений, що в серпні ціни на пальне знову зростуть. Він зазначив, що в Європі подорожчали нафтопродукти і це вплине на вартість в Україні. Адже, пояснив експерт, Україна закуповує саме те пальне, яке постачається на територію Європи.

Кандидат економічних наук Олександр Хмелевський зазначив, що в серпні планується скорочення надходження нафти на 100-200 тисяч барелів на день. За його словами, це також може призвести до зростання цін у світі, а відтак і в Україні.

«Ціни на пальне в Україні в серпні можуть зрости до 55 гривень за літр. Підвищення цін на пальне прискорить інфляцію та призведе до зростання цін багатьох споживчих товарів», — підкреслив експерт.

Тим часом Національний банк України зробив прогноз щодо вартості бензину.

Так, у відомстві повідомили, що ціни на бензин в Україні стабілізуються, проте через високу вартість нафти у світі залишатимуться на високому рівні.

Про це йдеться у Макроекономічному та монетарному огляді НБУ (червень 2022 року).

Основною причиною високої вартості бензину в Україні в НБУ назвали зростання ціни на нафту у світі.

«...світові ціни на нафту залишаються високі — зросли до 121 долара за барель. Як наслідок, очікується стабілізація цін на пальне, проте на високому рівні. Основні причини дефіциту — руйнування російськими загарбниками паливної інфраструктури та НПЗ, блокування портів, дорожча та триваліша логістика», — сказано у звіті.

У НБУ нагадали, що у травні уряд ухвалив рішення відмовитися від державного регулювання цін на пальне, щоб оператори ринку могли наситити український ринок нафтопродуктів. За оцінками Кабміну, після цього рішення очікувані граничні ціни на дизельне пальне будуть не вище 58 гривень за літр, а ціни на бензин — не вище 52 гривень за літр.

Нагадаємо, 15 березня минулого року Верховна Рада України ухвалила законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану». Одним із тимчасових податкових послаблень тоді стало скасування акцизу на пальне і зниження ставки ПДВ з 20 до 7 відсотків. Це дало змогу зменшити ціни на пальне на 12-13 грн/л.

Додамо, що в Україні наприкінці квітня-2022 на АЗС виник дефіцит пального. Для врегулювання ситуації 29 квітня уряд вніс зміни до державного регулювання цін на нафтопродукти, підвищивши граничний рівень торговельних надбавок.

Фото з відкритих джерел.