Фото з сайту Познанського університету імені Адама Міцкевича.

Минулого тижня в Познанському університеті імені Адама Міцкевича (Великопольське воєводство Республіки Польща) відбулися урочистості з нагоди вручення стипендій імені кандидата наук Яна Кульчика 50 студентам — громадянам України.

Ректор університету Анджей Лєсіцкі наголосив, що фінансова підтримка Фонду Кульчиків має особливе значення для студентів з України та дає змогу ще раз підкреслити, що Університет ім. Адама Міцкевича (УАМ) «відкритий не лише для місцевої познанської спільноти, а й для інших студентів».

Цю думку розвинув почесний консул України у Познані Вітольд Горовський, зауваживши, що за багато років своєї роботи зі студентами з України чує від них лише схвальні відгуки про навчання в УАМ, який «є для них відкритий» і в якому вони «добре почуваються», адже «не про кожне місце так можна сказати». Консул подякував Фонду Кульчиків за те, що впродовж років не зменшує масштабу фінансової підтримки для студентів, бо, на його переконання, «немає кращої інвестиції, ніж допомога в здобуванні вищої освіти молоддю з України».

Проректор УАМ з навчальної роботи Беата Міколайчик відзначила, що до їхнього ЗВО приїздить багато прекрасних студентів з України, а встановлена Яном Кульчиком стипендія дозволяє Фонду УАМ «символічно й не тільки підкреслити їхню присутність». Вручення цих стипендій «важливе також для університету, бо допомагає усвідомити важливість надання університетові міжнародного характеру, адже наука, студенти, навчання — це глобальний процес». Наголосивши, що університет й надалі запрошує і чекає студентів з України з метою поширення найкращих академічних і навчальних практик УАМ, проректор зауважила, що студенти з України «є послами Польщі — польської культури, літератури, мови».

«Ці стипендії — продовження справи мого батька, котрий прекрасно знав, яке велике значення для розбудови тривалих відносин між народами має освіта», — підкреслила Домініка Кульчик (голова Фонду Кульчиків), вітаючи цьогорічних стипендіатів та дякуючи студентам з України за сумлінне навчання, з побажаннями здійснення їхніх задумів.

Цього року вручення стипендій відбулося вже вп’яте.

Слід зазначити, що стипендії імені Яна Кульчика для студентів Познанського університету імені Адама Міцкевича з України призначаються з 2014 року в рамках Стипендіальної програми Фонду Кульчиків. Їх ініціатором був Ян Кульчик (1950—2015) — польський бізнесмен, один із найбагатших поляків, мільярдер, глава фірми «Кульчик Холдинг» та міжнародної компанії «Kulczyk Investment House». Саме він передав гроші на цей стипендіальний проект Фонду УАМ. Після смерті Я. Кульчика його дочка Д. Кульчик вирішила продовжити проект. Кожного року 50 студентів —громадян України отримують одноразову іменну (імені кандидата наук Яна Кульчика) стипендію у розмірі три тисячі злотих (еквівалент 21 тисячі гривень).

Із заявою щодо отримання стипендії можуть звертатися громадяни України, котрі навчаються на одному з факультетів УАМ. До головних критеріїв призначення стипендії належать матеріальна ситуація претендента та його успіхи в навчанні (академічна успішність має бути із середнім балом не нижче «4»). Стипендію дотепер призначено 250 студентам-українцям, а загалом з цією метою Фондом Кульчиків було виділено майже 600 тисяч польських злотих (еквівалент 420 млн гривень).

Варто згадати, що родина Кульчиків заохочує не лише українських студентів. Стипендії імені кандидата наук Яна Кульчика — найстаріша стипендіальна програма Фонду УАМ, яка з 2015 року реалізовується спільно з Фондом Кульчиків. Стипендії призначали ще з 1999 року, коли подружжя Яна та Гражини Кульчик зробили свій перший доброчинний внесок для створення стипендіального фонду. Університет ім. Адама Міцкевича був обраний невипадково, адже Ян Кульчик — його випускник. Щорічно стипендії призначаються чотирьом польським студентам та аспірантам за відмінне навчання, високі наукові досягнення та активну діяльність для рідної альма-матер.