Глава Української держави відзначив символічність перемовин, що відбуваються у дні, коли відзначається 30-річчя визнання Польщею та Литвою незалежності нашої держави.

«Те, що саме Польща й Литва визнали нашу незалежність одними з перших, — не випадковість. Сьогодні, коли Росія тимчасово окупувала частину нашої території — півострів Крим, — і коли в нас складна ситуація, війна на сході нашої держави, ви також першими підтримуєте Україну, наші суверенітет, незалежність і територіальну цілісність», — наголосив Володимир Зеленський.

Президенти України, Литви та Польщі обговорили та оцінили стан і динаміку міждержавних відносин, а також позитивно відзначили діяльність тристоронніх механізмів співпраці, зокрема спільної Литовсько-польсько-української бригади (ЛитПолУкрбриг).

Лідери Польщі й Литви підтвердили повну підтримку курсу України на європейську та євроатлантичну інтеграцію. Крім того, вони відзначили прогрес нашої держави в здійсненні трансформацій.

Під час розмови відбувся обмін оцінками й ситуації на кордоні з Білоруссю. Президенти були одностайні щодо гібридного та штучного характеру міграційної кризи, яка вимагає рішучої та скоординованої відповіді.

Володимир Зеленський поінформував колег про безпекову ситуацію навколо нашої держави, пов’язану з концентрацією російських військ та озброєння уздовж українського кордону. Окремо обговорили кроки, яких Україна вживає та має намір вжити для активізації процесу мирного врегулювання.

Президент України подякував партнерам, наголосивши, що «сьогодні ми пліч-о-пліч спільно працюємо над тим, щоб наш регіон був регіоном стабільності й безпеки».

Глави держав також були одностайні щодо важливості збереження скоординованого й дієвого санкційного тиску на Російську Федерацію з боку міжнародної спільноти до повного відновлення суверенітету й територіальної цілісності України.

Окремо було обговорено безпекову загрозу, яку становить «Північний потік-2» для регіону та Європи загалом. Сторони домовилися й надалі координувати спільні зусилля для протидії цьому геополітичному проекту.

За результатами переговорів президенти України, Литви та Польщі схвалили спільну заяву. В ній лідери трьох держав підсумували ключові теми переговорів та досягнене взаєморозуміння з ключових питань. Для Києва важливо, що лідери Литви та Польщі вкотре задокументували свою повну підтримку членства нашої держави в ЄС та НАТО. Згадується у заяві й ситуація на східному кордоні України, довкола якого Росія стягує війська, а також проект «Північний потік-2», який, на думку президентів, «є викликом для безпеки європейського регіону». В підсумку лідери трьох держав закликали міжнародне співтовариство посилити санкції проти Росії, а від Кремля вимагають відведення військ від кордонів України та з її тимчасово окупованих територій.

* * *

2 грудня, у 30-ту річницю визнання Канадою незалежності України, Президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Прем’єр-міністром цієї країни Джастіном Трюдо. Глава Української держави відзначив, що наш народ постійно відчував і відчуває щиру підтримку з боку дружньої Канади.

«Це особливо важливо й помітно протягом останніх восьми років, коли Канада рішуче виступає проти агресії з боку РФ», — наголосив Володимир Зеленський і подякував Джастіну Трюдо за послідовну й тверду підтримку суверенітету й територіальної цілісності нашої держави.

«Всі ці 30 років Канада була й залишається для нас одним з провідних партнерів і союзників», — заявив Президент, окремо відзначивши роль канадців українського походження у становленні дружніх відносин між двома державами.

Володимир Зеленський докладно поінформував Прем’єр-міністра Канади про ситуацію на кордонах нашої держави та відзначив важливість того, що саме в цей час із візитом у Києві перебуває начальник Штабу оборони Збройних сил Канади.

Лідери були одностайні в оцінках безпекових загроз в Україні та навколо неї, зокрема пов’язаних із ризиком дестабілізації суспільно-політичної ситуації. Було наголошено на важливості скоординованої реакції на підтримку України з боку міжнародної демократичної спільноти. В цьому зв’язку сторони погодилися з необхідністю напрацювання механізмів посилення економічного, політичного та санкційного тиску на Росію у разі ескалації агресії проти нашої держави.
Президент і Прем’єр-міністр обговорили шляхи подальшого залучення Канади до діяльності Кримської платформи.

Співрозмовники також обмінялися думками щодо перспектив лібералізації візового режиму для громадян України, необхідності розширення Угоди про вільну торгівлю та важливості подальшої тісної координації в питанні притягнення до відповідальності винних у збитті літака рейсу PS752.